PRUŽNOSŤ A HEBKOST POKOŽKY

ZMENY POKOŽKY A JEJ OBNOVA

Po tridsiatom roku života sa u človeka začne strácať sviežosť pleti a ta začína starnúť. Pleť stráca pružnosť a začína byť drsnejšia ako predtým. Avšak nielen staroba ovplyvňuje našu pleť. Ďalších príčin je niekoľko: náš zdravotný stav, životný štýl, strava a doterajšia starostlivosť.

Naša koža sa s pribúdajúcim vekom mení, ale nielen vekom je naša koža poznamenaná. Tiež to, ako sa o svoju pokožku sami staráte je veľmi dôležité. Na kožu pôsobí veľa faktorov ako je napríklad strava. Pri veľmi mastnej strave sa pod pokožkou hromadí viac tukov. Strava by mala byť čo najviac pestrá a obsahovať veľa zeleniny. Avšak i v mäse je veľa vitamínov, ktoré nemožno inak telu dodať a preto by sme sa nemali mäsu úplne vyvarovať. Voliť by sme mali skôr mäso ľahko stráviteľné bez veľkého množstva tukov pripravované skôr na pare ako v oleji. Napríklad mäso kuracie a rybacie je veľmi ľahké a zdravé.

Ďalším faktorom, ktorý pôsobí na našu pokožku je náš zdravotný stav. Nejde len o stav fyzický, ale i duševný. Pokiaľ sa človek cíti stále napríklad v depresii, nemá to pozitívny vplyv ani na jeho pokožku. Rovnako tak i človek, ktorý trpí dlhšiu dobu nejakou chorobou, ktorú nelieči, vystavuje nepriazni i svoju pokožku, ktorá na tento stav reaguje a stráca pružnosť. Dôležitým faktorom pre pokožku je pitný režim. Pokožka veľmi potrebuje vodu, ktorá ju zásobuje v tele a pokiaľ telo nemá dostatok vody, pokožka rýchlejšie starne a stráca svoju pružnosť a pevnosť.

Dôležitým pre pokožku je i náš životný štýl. Pokiaľ pokožku dobre ošetrujete a staráte sa o svoje telo, koža zostane pružná a hebká oveľa dlhšiu dobu. Napríklad človek, ktorý si po každom kúpeli namaže pokožku ochraňujúcim krémom má oveľa viac hebkú kožu i v staršom veku. Nie je tiež vhodné vystavovať pokožku priamemu slnku bez ochrany opaľovacím krémom. Priame slnko pokožku vysušuje a pri dlhšie trvajúcom opaľovaní sa môže koža nenávratne poškodiť. S týmto problémom súvisí i rakovina kože.

-- Libor Valíček --

Odporúčame

Prečítajte si