KRVNÝ TLAK

KRVNÝ TLAK

Krvný tlak (TK) je tlak, ktorým pôsobí pretekajúca krv na cievnu stenu. Naše srdce zaisťuje tlakový gradient, ktorý je potrebný na udržanie toku krvi v cievach. Krvný tlak možno charakterizovať 2 základnými hodnotami: systolický krvný tlak (STK) a diastolický krvný tlak (DTK). Krvný tlak nemá presne dané hodnoty.

Krvný tlak a jeho rozdelenie:

· Systolický krvný tlak (maximálny) - najvyššia hodnota pri systole (stiahnutie) srdca
· Diastolický krvný tlak (minimálny) - najnižšia hodnota pri diastole (roztiahnutie) srdca

Krvný tlak

Rozdiel týchto tlakov sa nazýva tlaková amplitúda. Najvyšší krvný tlak je v tepnách. Krvný tlak so vzdialenosťou od srdca klesá. Krvný tlak počas dňa kolíše v závislosti na fyzickom a psychickom stave človeka.

Krvný tlak a meranie krvného tlaku

Krvný tlak

Meranie krvného tlaku znamená meranie arteriálneho (tepnového) krvného tlaku teda tlaku krvi v tepnách.

· Invazívne metódy merania krvného tlaku (priame meranie)

· Neinvazívne metódy merania krvného tlaku (tonometre)
  — Auskultačné
  — Oscilometrické
  — Ultrazvukové
  — Palpačné

Invazívna metóda merania krvného tlaku je najpresnejšia metóda merania. Nevýhodou je však dostupnosť a rizikovosť. Používa sa na meranie krvného tlaku v kritických stavoch pacienta. Do krvného obehu pacienta sa zavádza katéter so senzorom a monitoruje sa tlak krvi.

Krvný tlak

Neinvazívne metódy

Druhy tlakomerov:

· Ortuťové (pri meraní tlaku krvi je potrebný fonendoskop = stetoskop)
· Elektronické (fonendoskop nie je potrebný)

Auskultačná metóda

Korotkovova technika merania krvného tlaku je považovaná za pretrvávajúci štandard. Táto metóda spočíva v počúvaní (stetoskopom) tzv. Korotkovových oziev. Pri natlakovaní manžety neprechádza tepnou krv. V okamihu vypustenia manžety, dochádza k opätovnému prúdeniu krvi, čo sa prejavuje počuteľnými ozvami. Prvá počuteľná ozva zodpovedá hodnote systolického tlaku, posledná počuteľná ozva potom hodnote diastolického tlaku.

Oscilometrická metóda

Súčasné elektronické prístroje umožňujú meranie krvného tlaku na paži, zápästí a prste pomocou oscilometrickej metódy merania krvného tlaku. Táto metóda je pohodlná a výsledok vášho merania krvného tlaku zistíte priamo na displeji bez použitia stetoskopu.

Palpačné metódy

Palpačná metóda merania krvného tlaku (palpácia je ľahké mechanické stlačenie za účelom zachytenia postupujúcej vlny prúdiacej krvi) je možná na určenie systolického krvného tlaku. Palpáciou môžeme posudzovať niekoľko vlastností tepu: frekvenciu, rytmus, amplitúdu a silu nárazu tepových vĺn. Meranie krvného tlaku sa najčastejšie vykonáva na krčnej alebo na vretennej tepne.

Výhody merania krvného tlaku doma

Krvný tlakKrvný tlak je dôležitým ukazovateľom zdravia vášho srdca a ciev. Preto nečakajte na preventívne meranie krvného tlaku u vášho lekára!! Sami si môžete v pohodlí domova zmerať tlak krvi. Pravidelným meraním krvného tlaku predídete mnohým rizikovým ochoreniam (ischemická choroba srdca, cievna mozgová príhoda, očné poruchy atď.). Vysoký krvný tlak (hypertenzia) je “tichý zabijak“, pretože nebolí.

Výhody:

· Pohodlie
· Možnosť merania kedykoľvek a kdekoľvek
· Eliminácia syndrómu bieleho plášťa
· Zlepšenie spolupráce pacienta s lekárom
· Zníženie frekvencie návštev v ordinácii a tým i ZLACNENIE zdravotnej starostlivosti

U niektorých osôb dochádza pri návšteve lekára ku zvýšeniu tlaku krvi vplyvom stresu pacienta pri návšteve ordinácie. Jedná sa o tzv. syndróm bieleho plášťa. Na vylúčenie tohto syndrómu by sa mal nameraný krvný tlak merať opakovane (aspoň pri troch návštevách).