ATEROSKLERÓZA A SRDCE

VYBRANÉ KARDIOVASKULÁRNE OCHORENIA V DÔSLEDKU ATEROSKLERÓZY

- Ischemická choroba srdca (ICHS) - angína pectoris, infarkt myokardu
- Ischemická choroba dolných končatín (ICHDK)
- Ischemická cievna mozgová príhoda (iCMP)

V dôsledku aterosklerózy vzniká rada kardiovaskulárnych ochorení. Ateroskleróza zmenšuje priesvit tepien, znižuje ich pružnosť a v neposlednej rade môže obmedziť prietok krvi do cieľových orgánov alebo dokonca upchať tieto tepny. Orgány nie sú zásobené kyslíkom a dôležitými živinami, tento stav označujeme ako ischémiu.

Ischemická choroba srdca (ICHS)

Ischemická choroba srdcaNajviac bývajú zasiahnuté koronárne tepny zásobujúce myokard. Silné zúženie spôsobené aterosklerotickými plátmi, hlavne pokiaľ sa vyskytne vo viac ako jednej hlavnej koronárnej tepne, môže mať za následok infarkt myokardu (pri náhlom upchaní tepny) a angínu pectoris (pri postupnom a dlhodobejšom zužovaní tepny).

Infarkt myokardu je akútne ischemické odumretie časti myokardu, obvykle spôsobené trombom v koronárnej tepne. Toto ischemické ochorenie srdca je obvyklou príčinou náhleho úmrtia.
Infarkt myokardu je častejšia záležitosť u mužov ako u žien. Príznaky infarktu: silná zvieravá bolesť na hrudi za hrudnou kosťou, ktorá môže vystreľovať do ľavej paže alebo chrbta. Bolesť spravidla trvá niekoľko minút alebo hodín. Pri podozrení na infarkt myokardu je potrebné okamžite volať linku 155.

Angína pectoris sa prejavuje zvieravou, krátkodobou a prudkou bolesťou na hrudi (bolesť často vystreľuje do ľavej paže) s náhlym nástupom. Je spôsobená akútnou ischémiou časti myokard. Ako som už uviedla vyššie, u angíny pectoris sa tepna zužuje postupne a dlhodobo, až pri zvýšenej námahe sa toto ochorenie prejaví.

Liečba záchvatu: celá rada liečivých látok, najčastejšie sa využívajú nitráty (vo forme tabliet alebo spreju pod jazyk).

Ischemická choroba dolných končatín (ICHDK)

Ischemická choroba dolných končatínICHDK je choroba postupne sa rozvíjajúca a v lekárskej praxi sa rozdeľuje na 4 štádia. V prvej fáze je pacient úplne bez problémov (pri vyšetrení by už však bolo viditeľné zúženie). V druhej fáze sa objavuje typická bolesť pri chôdzi na určitú vzdialenosť.
Tretia fáza, závažná, sa vyznačuje bolesťou, i keď pacient sedí. Štvrtá fáza ("kritická končatinová ischémia") sa prejavuje bolesťou pacienta v pokoji a počiatočnom odumieraní tkaniva prejavujúcim sa vredmi a ranami, ktoré sú náchylné k infekciám. Veľa pacientov toto ochorenie podceňuje avšak pri náhlom upchaní tepny dolnej končatiny existuje riziko, pokiaľ včas lekár nezasiahne, amputácia nohy.

Liečba: konzervatívna liečba využíva lieky na zmiernenie symptómov a liečbu sprievodných ochorení. Cieľom je spomalenie aterosklerózy a zvýšenie prekrvenia končatín. Vo všetkých 4 štádiách sa využívajú lieky na rozšírenie tepien k ľahšiemu prietoku krvi do tkanív. Ďalšou možnosťou liečby je cievna náhrada.

Ischemická cievna mozgová príhoda (iCMP), ľudovo mŕtvica

Jedná sa o akútne ochorenie spôsobené upchaním niektorej z mozgových tepien alebo tepien vedúcich do mozgu (karotídy) a následnou ischémiou (môže dôjsť tiež ku krvácaniu do mozgu - hemoragická cievna mozgová príhoda). Postihnutie mozgových tepien má vyššiu mortalitu ako pri upchaní karotíd. Toto závažné ochorenie sa radí medzi najčastejšie príčiny úmrtia pacientov.
Najčastejšie sa vyskytuje u osôb vo veku 60 - 70 rokov. U niektorých ľudí prevláda názor, že iCMP je záležitosťou prevažne starších ľudí, to však nie je pravda, dnes sa už stretávame s pacientmi vo veku okolo 30 rokov.

Liečba: konzervatívna liečba využíva lieky na zlepšenie prekrvenia postihnutých oblastí, prevenciu a liečba opuchov mozgu; intravenózna trombolýza - podanie trombolytík, ktoré rozpúštajú vzniknutý trombus, potreba podania do 3 hodín od prejavenia príznakov iCMP; intraarteriálna trombolýza (účinnejšia metóda) - trieslom sa zavádza špeciálny katéter, pomocou ktorého sa aplikuje trombolytikum priamo do krvnej zrazeniny, kde pôsobí.

Cievna mozgová príhoda nie je dedičná, preto je potrebná prevencia.

Cievna mozgová príhoda

Obr. č.1: Ischemická a hemoragická cievna mozgová príhoda

Je potrebné mať na pamäti, že rizikovými faktormi u všetkých týchto ochorení sú faktory podieľajúce sa na rozvoji aterosklerózy, v ktorej dôsledku vznikajú:

- vysoká hladina cholesterolu
- diabetes mellitus
- prílišná konzumácia alkoholu
- fajčenie
- nedostatok pohybu
- obezita
- vysoký krvný tlak

Markéta Jurečková