LIEČBA ATEROSKLERÓZY
Liečia sa príčiny tohto ochorenia, kedy dochádza ku vzniku aterosklerotických plátov (aterómov). V liečbe aterosklerózy dominuje predovšetkým liečba vysokej hladiny cholesterolu (hypercholesterolémie), ďalej liečba hypertenzie, obezity, cukrovky a fajčenia. V tomto článku pojednávame o liečbe vysokej hladiny cholesterolu a hypertenzii.
Pri liečbe jednotlivých príčin je dôležitý výber vhodného lieku pre pacienta, pri ktorom sa zohľadňuje rada faktorov (napr.: sprievodné ochorenia, interakcia s ďalšími liekmi atď.)
Vysoká hladina cholesterolu
Sami môžete prispieť k jeho zníženiu a to zdravým životným štýlom, pri nadváhe alebo obezite je dôležité zníženie hmotnosti a stabilizácia vašej váhy. V prípade pretrvávajúcich problémov je potrebné obrátiť sa na lekára. Lekár môže najprv navrhnúť nefarmakologickú liečbu (diéta na zníženie cholesterolu a dostatok pohybu) alebo farmakologickú liečbu. Najviac používanými liečivými prípravkami na zníženie cholesterolu sú statíny, ďalej sa využívajú sekvenstranty kyseliny žlčovej, ezetimid, fibráty a kyselina nikotínová. Pacient musí počítať s tým, že liečba je dlhodobá, väčšinou po celý život.
Statíny (atorvastatín, fluvastatín, lovastatín atď.) sa vyznačujú nízkym výskytom nežiaducich účinkov a inhibujú enzým, ktorý je potrebný na syntézu cholesterolu.
Sekvestranty kyseliny žlčovej (cholestyramín, colestipol atď.) sú jediné odporúčané lieky pri liečbe vysokej hladiny cholesterolu u detí. Nevstrebávajú sa v tenkom čreve a prerušujú enterohepatálny obeh (črevno-pečeňový obeh) žlčových kyselín. Nevýhodou je pre deti nepríjemná chuť a často dochádza k zápcham. U statínov, fibrátov a kyseliny nikotínovej nie je zatiaľ žiadna dlhodobejšia štúdia, ktorá by preukázala, že sú tieto látky vhodné na liečbu hypercholesterolémie u detí.
Ezetimid (liečivý prípravok Ezetrol®) inhibuje vstrebávanie cholesterolu v tenkom čreve. Používa sa často v kombinácii so statínmi, pretože nie je vhodný na monoterapiu.
Fibráty (fenofibrát, bezafibrát atď.) sú deriváty kyseliny fibrovej. Prostredníctvom špecifických receptorov ovplyvňujú metabolizmus tukov. Jednou z mála nevýhod fibrátov je to, že v porovnaní s ostatnými hypolipidemikmi, dostatočne neznižujú koncentráciu LDL-cholesterolu, ktorý sa významne podieľa na vzniku aterosklerotického plátu.
Kyselina nikotinová inhibuje lipolýzu (štiepenie tuku) v tukovom tkanive. V Slovenskej republike sa zatiaľ nevyužíva (nie je registrovaná).
Hypertenzia
Máme 3 stupne vysokého krvného tlaku (TK), ktoré sa líšia hodnotou systolického (STK) a diastolického (DTK) tlaku krvi. Tiež máme 3 vývojové štádia: 1. štádium zvýšenia tlaku krvi, 2. štádium, pri ktorom nastávajú orgánové zmeny a posledné 3. štádium, je hypertenzia s ťažšími orgánovými zmenami, kedy dochádza už k ich zlyhávaniu.
Nefarmakologická liečba hypertenzie je potrebná u pacientov s hypertenziou i vysokým normálnym tlakom krvi (STK 130 - 139 mm Hg DTK 85 - 89 mm Hg).
Nefarmakologická liečba
• Zanechanie fajčenia
• Zníženie nadmernej konzumácie alkoholu
• Obmedzenie príjmu soli
• Konzumovať viac ovocia a zeleniny
• Redukcia telesnej hmotnosti u pacientov s nadváhou a obezitou a následná stabilizácia váhy
• Dostatočná fyzická aktivita
• Obmedziť lieky podporujúce zadržiavanie sodíka a vody v tele
Farmakologická liečba
Liečivé látky sa používajú v monoterapii i v kombinácii s inými liečivými látkami. Na liečbu sa využívajú diuretiká, ACE-1 inhibítory, AT1 inhibítory, blokátory kalciových kanálov a β-blokátory.
Preferované látky u nasledujúcich situácií:
• Staršie osoby - diuretiká a blokátory kalciových kanálov
• Angína pectoris - β-blokátory a blokátory kalciových kanálov
• Zlyhanie srdca - diuretiká a β-blokátory
• Po infarkte myokardu - ACE-1 inhibítory a AT1 inhibítory
• Diabetes mellitus - ACE-1 inhibítory a AT1 inhibítory
• Tehotenstvo - β-blokátory a blokátory kalciových kanálov
• Ischemická choroba dolných končatín - blokátory kalciových kanálov
Diuretiká (indapamid, furosemid, amilorid atď.) pôsobia v obličkových tubuloch a zabraňujú reabsorbcii (spätnému vstrebávaniu do tela) vody alebo sodíka (pri spätnom vstrebávaní sodíka strhávajú so sebou molekuly vody, teda dochádza k zadržiavaniu vody a ku zvýšeniu TK).
β-blokátory (bisoprolol, metipranolol atď.) našli široké uplatnenie napríklad u pacientov s arytmiou.
Blokátory kalciových kanálov (amlodipín, felodipín atď.) spôsobujú dilatáciu (rozšírenie) periférnych arteriol (tepienok). V experimente bolo preukázané, že tieto látky zvyšujú prietok krvi koronárnymi tepnami, teda sa môžu využívať na liečbu ischemickej choroby srdca.
ACE-1 inhibítory (monopril, cilazapril atď.) inhibujú enzým, ktorý má významnú roľu v renin-angiotenzinovom systéme, ktorého hlavná úloha je regulácia tlaku krvi.
V posledných niekoľkých rokoch boli zverejnené výsledky prác, ktoré preukázali možnosť využitia antihypertzenzív na zníženie výskytu cukrovky, i keď lieky boli pôvodne určené na liečbu vysokého tlaku. O ACE-1 inhibítoroch a AT1 inhibítoroch sa už dlhšiu dobu predpokladalo, že zvyšujú citlivosť organizmu na inzulín. Predpoklady sa potvrdili v rozsiahlych štúdiách.
Markéta Jurečková