ARTRÓZA A ARTRITÍDA

ARTRÓZA A ARTRITÍDA

Artróza a artritída sú úplne odlišné ochorenia postihujúce kĺby. Svojimi prejavmi sa ale výrazne prelínajú a v konečnom výsledku sa prejavujú rovnako. Na bolesť kĺbov si sťažuje väčšina pacientov, ktorí navštevujú ortopedické ambulancie. Bez odborného vyšetrenia však nemožno stanoviť presnú diagnózu.
Artróza sa vyskytuje u dospelých osôb vo veku nad 65 rokov a je najčastejším chronickým ochorením. Artritída postihuje najčastejšie ženy vo veku od 20 do 40 rokov. Tieto ochorenia nie sú už záležitosťou starších ľudí, ale lekára vyhľadávajú i ľudia mladší. Všetko súvisí so zmenou životného štýlu a našim stále hektickejším životom.

Rozdiel medzi artrózou a artritídou

Artróza vzniká pri nadmernom zaťažovaní kĺbov, v dôsledku toho dochádza k rýchlejšiemu opotrebovaniu chrupavky na kĺbových koncoch. Najviac sú preťažované veľké kĺby ako je kolenný kĺb, ktorý nesie veľkú časť telesnej váhy. Najhoršia je jednostranná záťaž (napr. u športovcov alebo zlým držaním tela). Pri prekročení určitej medze opotrebenia chrupavky dochádza k poškodeniu kosti a rozvoju artrózy.

Artritída je zápalové ochorenie. Nemá nič spoločné so zvýšenou záťažou a opotrebením kĺbov. U mnohých ľudí postihuje artritída celé telo, okrem kĺbov sa zápal môže rozšíriť do šliach, svalov, mäkkých orgánov. Môže byť spôsobená baktériami či reumatickým ochorením. Máme niekoľko typov artritídy, napr. infekčná, reumatoidná, psoritická, Raynaudov syndróm a ďalšie.

Artróza

Možnosti ovplyvnenia choroby

· Zmena životného štýlu
· Redukcia hmotnosti pri nadváhe a obezite
· Zníženie preťažovania
· Strava

Artróza a artritídaPotraviny obsahujúce kyselinu arachidónovú (vo vajíčkach, vnútornostiach, mliečne výrobky) podporujú zápal (jedným z klinických prejavov zápalu je bolesť). Fast foody ponúkajúce hranolky a smažené jedla podnecujú zápal. Pokiaľ tomu neveríte, skúste na 2 týždne vynechať fast foody a uvidíte, či bolesť ustúpi. Zelenina a ovocie sú vhodné potraviny, ktoré by sa mali vyskytovať v jedálničku každého z nás.

· Lieky proti bolesti a zápalu (iburpofen atď.)
· Potravinové doplnky vo forme tabliet, nápojov alebo práškov (Arthrostop, GS Condro ...)

Artróza a artritídaAntioxidanty (vitamín C, E a zinok), sa užívajú u obidvoch chorôb na ochranu buniek, vrátane kĺbových, pred poškodením. Glukosamín, cukor, ktorý je jedným zo stavebných kameňov chrupavky. Rybí tuk s obsahom omega-3 mastných kyselín (protizápalový účinok).

· Vyhrievané návleky na zmiernenie bolesti alebo studené obklady (ich striedanie)
· Pomôcky k chôdzi ako je palica, obuv alebo ortézy
· Cvičenie

Pozitívny vplyv na artritídu, osteoporózu, sklerózu a Parkinsonovu chorobu má vibračná plošina. Účinky sa prejavujú v rôznych tkanivách. V priebehu cvičenia dochádza k aktivácii metabolických procesov, rýchlejšie sa vylučujú splodiny metabolizmu a zlepšuje sa celkový krvný obeh, čo prospieva spojivovému tkanivu (chrupavke). V kombinácii s posilňovaním svalov môžete priaznivo ovplyvniť i osteoartritídu.

Biologická liečba reumatoidnej artritídy (RA)

Medzi klasické liečebné postupy reumatoidnej artritídy patrí liečba NSAIDs (nesteroidné antireumatiká, napr.: ibuprofen, diklofenak; DMARDs (chorobu modifikujúce látky, napr.: soli zlata, peniciliamín, imunosupresíva) - ovplyvňujú zápalové procesy, majú pomalý nástup účinku a radu nežiaducich účinkov; glukokortikoidy (napr.: prednison) - pôsobí protizápalovo, použitie intraartikulárne = injekciou do kĺbu.

Reumatoidná artritída

Biologická liečba

V posledných rokoch zaznamenala liečba RA veľké zmeny. Najúčinnejšou liečbou je biologická liečba, je však veľmi drahá. Aplikácia sa vykonáva iba v špecializovaných centrách. Zatiaľ u nás existujú iba 3, v Piešanoch, Košiciach a Banskej Bystrici. Účinnosť spočíva v kombinácii bežne používaného lieku na RA a biologickej liečby. Tá sa snaží ovplyvniť zápal priamo na molekulárnej úrovni. Medzi látky využívané v biologickej liečbe reumatoidnej artritídy patrí napr.: rituximab, abatacept, etanercept a adalimumab.

Markéta Jurečková