SVALOVÉ KŔČE

SVALOVÉ KŔČE

Svalové kŕče - pre športovcov určite veľmi nepríjemná téma na debatu. Väčšina športovcov, ale i bežných ľudí sa s nimi už stretla. Poďme sa na svalové kŕče pozrieť trochu podrobnejšie, ako vznikajú a ako im predchádzať? Čítajte ďalej.

Svalové kŕče

Každý, kto zažil svalové kŕče, dokáže potvrdiť, že táto skúsenosť dokáže byť i dosť bolestivou záležitosťou. Svalové kŕče sa objavujú, keď dôjde k nedobrovoľnému zmršteniu svalu a následnej neschopnosti jeho povolenia. Kŕč môže postihnúť len časť svalu, celý sval alebo dokonca i celé svalové skupiny, ktoré bežne vykonávajú činnosť spoločne, ako napr. tie, čo ohýbajú prsty na ruke.

Ako vznikajú svalové kŕče?

Kostrové svalstvo (to, ktoré dokážeme ovládať vôľou a je upnuté k našej kostre) je na kŕče najviac náchylné. Kŕče však môžu dostávať i telové útvary z hladkej svaloviny, ktoré vôľou ovládať nemôžeme (orgány, dýchacie cesty, tráviace ústrojenstvo vylučovacej cesty atď. )Kŕče kostrového svalstva sa najčastejšie objavujú u lýtka, stehna (asi vôbec ten najnepríjemnejší je kŕč do zadného stehna, kedy sa krútite a nemôžete nič robiť) a u nožnej klenby.

Kŕče sa môžu prejavovať ako úplne ľahké cukanie, ale môžu tiež predstavovať neznesiteľnú bolesť. Typicky sa teda s kŕčom dostavuje prudká a neočakávaná bolesť v konkrétnom postihnutom svale.

Často je sval, ktorý je postihnutý kŕčom, tvrdší na dotyk ako normálne alebo môžeme dokonca okom pozorovať, ako nám daný sval cuká. Väčšina kŕčov sa sama od seba uvoľní do niekoľkých sekúnd, maximálne minút.

Vie sa úplne presne, ako svalové kŕče vznikajú. Nedostatočným pretiahnutím pred tréningom, cvičením v horku a svalovou únavou - to všetko hrá vo vzniku kŕčov svoju roľu. Nerovnováha v hladine elektrolytov (sodíku, draslíku, chloridov, vápniku a fosfátov) v krvi môže tiež viesť ku svalovým kŕčom. Preto sa hovorí, že keď športujeme, tak by sme mali viac soliť, lebo zo soli získavame sodík. Každý môže svalový kŕč dostať, ale najnáchylnejšie sú malé deti, staršia ľudia, tí čo majú nadváhu a samozrejme tiež športovci.

Kŕče sa môžu dostaviť, keď odpočívate, spíte, keď aktívne športujete alebo pri ďalších bežných denných aktivitách. Športovci dostávajú najčastejšie kŕče na začiatku sezóny, kedy nie sú ich telá ešte vo forme. Kŕče sa u športovcov dostavujú buď počas alebo po vynaloženej námahe.

Ako na svalové kŕče počas tréningu?

Pokiaľ vás zasiahne kŕč počas tréningu, tak jedna stratégia je, že ukončíte danú aktivitu a postihnutý sval, ktorý je v kŕči, budete držať v ľahko natiahnutej pozícii, pokiaľ kŕč nepovolí. Pokiaľ sa kŕč dostaví, keď práve ležíte, urobte pravý opak a na postihnutú nohu stúpnite a choďte. Ľahká masáž môže tiež pomôcť uvoľniť postihnutý sval.

Svalové kŕče

U športovcov tiež pomáha predchádzať kŕčom, keď sa pred tréningom vždy dostatočne zahrejú, rozcvičia a pretiahnu (zvlášť tie svalové skupiny, ktoré sú na kŕče najviac náchylné) a po celú dobu tréningu udržia dostatočnú hydratáciu tela. Keď použijete športové nápoje miesto vody, môžu pomôcť proti elektrolytickej disbalancii - ako je napr. nízka hladina sodíku.

Poraďte sa s doktorom, pokiaľ trpíte častými alebo väčšinou dosť silnými kŕčmi, ktoré nemajú s cvičením nič spoločné alebo na ne nepomáha ani pretiahnutie, ani masáž. Svalové kŕče v nohách, ktoré sa objavujú pri športovaní môžu byť znakom i ďaleko vážnejších problémov, ktoré sú spojené s nedostatočnou cirkuláciou krvi do dolných končatín.

Toľko k o svalových kŕčoch. Čo dodať na záver? Snáď len prianie, aby sa vám svalové kŕče čo najviac vyhýbali.

-- --