VZŤAH matka - dieťa V OBDOBÍ TEHOTENSTVA A PO PÔRODE
V období tehotenstva, ktoré trvá približne 40 týždňov, dochádza k vývoju plodu. V tomto období sa vytvárajú základné kamene pre vzťah matka - dieťa, resp. medzi rodičmi a očakávaným dieťaťom. Skutočnosť, že v skorej budúcnosti sa zo ženy stane matka, má značný vplyv na vývoj vzťahu matka-dieťa. Táto nová skutočnosť má vplyv na obidvoch partnerov. Dieťa prináša obohatenie života, ale tiež zmenu životného štýlu.
Na vývoj vzťahu matka-dieťa má vplyv veľa faktorov. Negatívne pôsobia tieto faktory:
- nechcené tehotenstvo
- veľmi mladá matka (veľmi mladí rodičia)
- budúci rodičia sú v pokročilom veku
- nedonosené dieťa alebo dieťa choré
- popôrodná depresia
- sociálne podmienky
Vzťah matka - dieťa v období tehotenstva
Vzťah matka - dieťa vzniká už v priebehu tehotenstva, avšak tesnejšia väzba vzniká až po pôrode. Každá budúca matka, v neskoršej fáze tehotenstva, vám potvrdí, že keď prvýkrát počula tlkot srdca svojho očakávaného dieťaťa alebo ucítila jeho prvé pohyby, si tento moment zapísala do svojej pamäti. I tieto maličkosti prehlbujú vzťah matka-dieťa. Nevýhodou je, že pohyby nastávajúca matka pociťuje okolo 18. týždňa tehotenstva a je to záležitosť čisto individuálna. Okolo 12. týždňa je možné počuť tlkot srdca vášho dieťaťa. Na trhu je veľa výrobkov, napr. AngelsSounds, ktorých veľkou prednosťou je jednoduché používanie v pohodlí domova a nemusíte tak čakať na ďalšiu návštevu u lekára, ktorý vám urobí ultrazvuk.
Vzťah matka - dieťa po pôrode
Po pôrode je obvyklé položiť na chvíľu bábätko, ak je v poriadku, matke na brucho či hrudník. Potom je potrebné dieťa ošetriť a podľa situácie ho vrátiť späť matke. V niektorých pôrodniciach potom dieťa odnášajú na novorodenecké oddelenie, inde zostává dve hodiny po pôrode s rodičmi na pôrodnej sále.
Predtým bolo bežné, že po pôrode bolo dieťa separované od matky na novorodeneckom oddelení. Dnes metóda “rooming in” umožňuje prehĺbenie vzťahu matka-dieťa. Dieťa je od počiatku v spoločnej izbe s matkou. Samozrejme, že novopečená mamička môže požiadať, aby dieťa bolo premiestnené na novorodenecké oddelenie, aby si mohla odpočinúť.
Obdobie bezprostredne po pôrode je na naviazanie pevného vzťahu medzi matkou a dieťaťom veľmi citlivé. Matka je na prvý kontakt s dieťaťom po pôrode hormonálne dobre pripravená. Nemožno povedať, že narušenie prvého kontaktu matky a dieťaťa bezprostredne po pôrode vedie ihneď k zásadným problémom vo vzťahu matka-dieťa, pretože organizmus má veľa kompenzačných mechanizmov.
Ale toto prvotné narušenie môže viesť k porušeniu väzby matka-dieťa (napríklad samozrejmosť matky v zachádzaní s vlastním dieťaťom a jej zneistenie v tomto vzťahu).
Pravdou je, že matky, ktoré svoje deti porodili cisárskym rezom a videli ich až po mnohých hodinách, uvádzajú, že nadväzovanie vzťahu ku svojmu dieťaťu pre ne nebolo úplne jednoduché a samozrejmé. Niektoré sa v starostlivosti o dieťa cítia neiste.
Čo sa týka fyziologického hľadiska vzťahu matka-dieťa, hrá dôležitú roľu hormón oxytocín a prolaktín. Každá žena je od prírody predisponovaná na materstvo. Ak však nedostane matka potrebné signály dieťaťa alebo ak dôjde k odlúčeniu dlhšiemu ako 4 dni, materské správanie slabne. Pokiaľ dôjde k odlúčeniu ihneď po pôrode na dlhšie ako 4 dni, sú negatívne dôsledky oveľa závažnejšie. Neustály kontakt matka-dieťa udržiava tento biologický systém v aktivite.
Popôrodná depresia
Pre väčšinu ľudí je narodenie dieťaťa spájané s predstavou času radosti a nadšenia. I keď sa to málo vie, v popôrodnom období sa veľmi často objavuje zhoršená nálada. Matky majú pocit, že k dieťaťu necítia, čo by mali, alebo že na neho nestačia. Sú vyčerpané. Kolísanie nálady je charakterizované stavmi eufórie, ktoré sa striedajú s úzkosťou, smútkom, napätím alebo podráždenosťou.
Táto krátkodobá zmena v nálade je spôsobená prudkým poklesom estrogénov a progesterónu. V zásade je neškodná a spontánne odznieva. Popôrodná depresia je najčastejšia u prvorodičiek. Dlhšie trvajúce zhoršenie nálady rôzneho stupňa postihuje 10 - 15 % žien po pôrode.
Môžeme rozoznať tri hlavné typy popôrodných depresií:
1. popôrodné alebo materské “blues” - mierny emočný problém krátkeho trvania (3. - 4. deň po pôrode)
2. popôrodná depresia - závažná a potenciálne život ohrozujúca psychická choroba (6 - 12 týždňov po pôrode)
3. popôrodná psychóza - vážne psychické ochorenie ohrozujúce život matky i dieťaťa
Výhody kontaktu matka-dieťa po pôrode:
- vytvorenie väzby medzi matkou a dieťaťom
- bezproblémové odlúčenie placenty u matky prirodzeným spôsobom
- prispieva k zavinutiu maternice matky, predchádza krvácaniu
- ideálny začiatok kojenia
- telo dieťaťa je osídlené baktériami matky
- reguluje dýchanie a rytmus srdca dieťaťa
- prispieva k dobrej pohode matky i dieťaťa
- prispieva k sebavedomiu a pocitu kompetencie u matky