OSTEOARTRITÍDA

OSTEOARTRITÍDA

Osteoartritída (OA) je najčastejšou formou artritídy postihujúcej všetky voľne pohyblivé kĺby (ako tie malé (kĺby zápästia, rúk a nôh) tak i veľké kĺby (bedrový kĺb, kolenný kĺb) buď samostatne alebo viac kĺbov naraz. Veľké kĺby sú viac namáhané ako menšie (najviac je namáhaný kolenný kĺb), pretože nesú najväčšiu váhu nášho tela. OS sa prejavuje bolesťou kĺbov, bolestivosťou pri zvýšenej námahe a po námahe, stuhnutosti kĺbov a rozšírením kostí v strede a na konci kĺbov prstov.

Príčiny vzniku

Toto ochorenie má rôzne príčiny vzniku. Osteoartritída je spôsobená opotrebovaním kĺbov vplyvom nadmerného zaťažovania, vekom (najvyššie percento výskytu je okolo 65. - 84. roku života) a starým zranením. OA môže tiež vznikať sekundárne. Z výsledkov štúdií bolo preukázané, že na vznik OA má vplyv náš genetický základ, pohlavie (u mužov do 45 rokov sa vyskytuje častejšie ako u žien avšak od 50 rokov je častejší výskyt u žien - menopauza), rasa, nadváha, obezita a nadmerné zaťažovanie, hlavne u aktívnych športovcov.

Osteoartritída

Obr. č.2: Výskyt osteoartritídy na 10 000 osôb za rok

4 stupne osteoartritídy

1. stupeň - neurčité zúženie kĺbového priestoru
2. stupeň - jasné kostné výrastky, zúženie kĺbového priestoru
3.stupeň - početné kostné výrastky, jasné zúženie kĺbového priestoru, postupne sa objavujú deformácie koncov kostí
4. stupeň - veľké kostné výrastky, značné zúženie kĺbového priestoru, výrazné deformácie koncov kostí

Liečba osteoartritídy

- Ak ste obézni alebo trpíte nadváhou, je dobré znížiť hmotnosť. Tak znížite zvýšenú záťaž na svoje kĺby.
- Pravidelne cvičiť, aby ste posilnili a udržali silu vo svaloch okolo kĺbov. Odborníci radia, že je dobré plávanie, pretože uľahčuje pohyb svalov. Ďalej tiež bežná chôdza a jazda na bicykli.
- Prejavom OA je bolesť kĺbov, túto bolesť môžeme tíšiť liekmi (nesteroidné antireumatiká vo forme tabliet, mastí alebo sprejov), tepelnou alebo elektroliečbou. Je možné využiť napríklad infračervené prístrojena zmiernenie bolesti. Horúce alebo studené kompresné obklady.

- Možné vysvetlenie stimulácie svetlom je dobre zdokumentované. Pri použití na určité miesta dochádza k uvoľneniu svalového napätia, tým sa zlepšuje prekrvenie daných tkanív a súčasne dochádza k uvoľňovaniu endorfínov (tzv. endogénne opiáty), ktoré zmierňujú bolesť. Tento liečebný postup nevylieči OA, ale zmierňuje iba príznaky choroby.
- Pomôcky k chôdzi: palica, obuv, kolenné ortézy.
- Ak máte ťažkú osteoartritídu a ostatné liečebné postupy nezabrali, je možný chirurgický zákrok
- arthroskopia (odstránenie poškodenej chrupavky) alebo kĺbová náhrada. Bedrový a kolenný kĺb sa v dnešnej dobe dajú vymeniť.

Vhodnými potravinovými doplnkami liečby sú glukosamin sulfát a chondroitin sulfát, ktoré pomáhajú odstrániť bolestivosť kĺbov, hlavne tých kolenných. Tieto látky môžu stimulovať tvorbu novej chrupavky (sú jej bežnou súčasťou). Je však potrebné pamätať na to, že u diabetikov môže glukosamin zvyšovať hladinu cukru v krvi. Rovnako ľudia užívajúci antikoagulanciá by sa mali poradiť s lekárom pred začiatkom užívania chondroitinu a glukosaminu.

Osteoartritída

Nové možnosti liečby osteoartritídy

Ako nové možnosti liečby sa ukazuje intraartikulárna (injekciou priamo do kolena) aplikácia hyalurónovej kyseliny či kmeňových buniek. V júni minulého roku bol na EULARe, konanom v Kodani, predstavený nový prípravok RenehaVis®. Jedná sa o injekciu, ktorá obsahuje dve rôzne koncentrácie kyseliny hyalurónovej (vysokomolekulárna a nízkomolekulárna). Obidve sú od seba navzájom oddelené membránou. Až pri aplikácii injekcie do kĺbu dôjde k ich zmiešaniu. V našej republike sa používa prípravok napríklad Ostenil®. V zahraničí ďalej Adant®, Orthovisc® atď.

Účinok kyseliny hyalurónovej

- viaže na seba vodu a pomáha zabraňovať priestupu vírusov a baktérií.
- Protizápalový účinok.
- Zabraňuje ukladaniu kolagénu a tým pádom podporuje to, že pri hojení rany nevznikajú jazvy. - Viskoelastické vlastnosti sa uplatňujú predovšetkým v synoviálnej tekutine (lubrikácia a tlmenie nárazov).

Markéta Jurečková

Odporúčame