BOLESŤ

BOLESŤ

Bolesť je subjektívny a nepríjemný pocit, sprevádzaný negatívnou emočnou a psychickou zložkou. Tak znie definícia bolesti. Bolesť má veľký význam pre ochranu organizmu. Bolesť informuje naše telo o poškodení a núti organizmus chrániť sa pred pôsobením vplyvov, ktoré nás poškodzujú. Poškodenie môže byť mechanické (napr. porezanie), fyzikálne (napr. UV žiarením) alebo chemické (napr. kyselinou).

Vnímanie bolesti zaisťuje špecifický tzv. nocicepčný systém, ktorý vedie bolestivé vzruchy, vznikajúce v senzoroch bolesti (nociceptoroch, novšie nocisenzory) účinkom látok, ktoré sa uvoľňujú v tkanivách. Nociceptory sú voľné nervové zakončenia, ktoré vedú vzruchy do CNS (centrálny nervový systém), kde sa potom menia na bolesť.

Máme tri základné typy bolesti:

· Psychogénna bolesť - bolesť bez organických príčin s prejavmi bolesti. Túto bolesť predstavuje potenciálny alebo aktuálne poškodzujúci podnet na tkanivo; je to varovný signál, že sa “niečo deje”
· Nociceptorová bolesť - táto bolesť vzniká pri poškodení tkaniva zápalom, zranením, degeneratívnym poškodením kĺbu atď. Nociceptorová bolesť môže prejsť v chronickú.
· Centrálna a periférna bolesť - bolesť vzniká pri poškodení centrálnych a periférnych nervov bez účasti nociceptorov. Periférne nervy môžu byť poškodené kompresiou, napnutím, poranením, zápalom alebo môžu byť poškodené nervy v mozgu (vzniká tzv. fantómová bolesť).

Rozlišujeme bolesti:

· Akútne bolesti
· Chronické bolesti
· Syndróm chronickej bolesti (SCHB)

BolesťAkútna bolesť je akútna fáza ochorenia. Akútna bolesť trvá krátku dobu, po dobu niekoľkých hodín, dní či týždňov. Príčina tejto bolesti je zistiteľná. Liečba bolesti: zistenie príčiny a volia sa rýchle a silne pôsobiace analgetiká (lieky proti bolesti).

Niektorí odborníci definujú chronickú bolesť ako bolesť, ktorá pretrváva dlhšie ako 3 mesiace, iní zase dlhšie ako 6 mesiacov. Chronické bolesti vyčerpávajú náš organizmus. Bolesť ako varovný signál sa pomaly začína meniť na ochorenie. Spúšťačom chronickej bolesti môže byť zranenie, ťažká infekcia alebo vleklé nádorové či zápalové ochorenie. Najčastejšie ľudia prichádzajú s bolesťami chrbta a hlavy, s bolesťou spojenou s nádorovým ochorením alebo s artritídou.

Syndróm chronickej bolesti (SCHB) môže byť vyvolaný nádorom. Ľudia so syndrómom chronickej bolesti si sťažujú na bolesti telesné alebo útrobné, trvajúce dlhšie ako 3 až 6 mesiacov.

Dajú sa bolesti liečiť?

Áno, bolesti sa dajú liečiť. Podmienkou je správna voľba liekov. Potom možno bolesť udržať pod kontrolou. Dokonca i bolesť nádorovú - tak označujeme bolestivé stavy súvisiace s nádorovými ochoreniami - možno dobre liečiť. A nielen liekmi, ale tiež rôznymi metódami sa dajú bolesti liečiť.

Máme 3 stupne bolesti:

· 1. stupeň - mierna bolesť
· 2. stupeň - stredne silná bolesť
· 3. stupeň - silná bolesť

Každý z týchto stupňov bolesti sa lieči inak:

Bolesť

· Mierna bolesť sa lieči neopioidnými analgetikami (ibuprofen, diklofenak alebo paracetamol)
· Stredne silné bolesti: opioidné i neopiodné analgetiká (ibuprofen, diklofenak, paracetamol vo vyšších dávkach, opioidné analgetiká: tramadol, kodeín)
· Silné bolesti: silné opioidy (morfín, oxykodón), môžu sa tiež používať v kombinácii s neopioidnými analgetikami.

Užívanie opiodov v liečbe bolesti vždy vyvolávalo obavy so vznikom návyku. Tieto obavy sú však neopodstatnené. Naše telo pri strese, telesnej i psychickej záťaži, zranení si vyrába tzv. endogénne opioidy (enekefalíny, endorfíny a dynorfíny). U chorých, ktorí trpia silnou bolesťou je potrebné dodávať látky zvonku, pretože organizmus nezvláda pokryť nároky nášho tela. Liečbu opioidmi možno pri odznení príčiny bolesti počas 2 - 3 týždňov znížiť až k úplnému vysadeniu. Preto sa nebojte liečby bolesti opioidmi.

Najčastejšie využívané metódy liečby bolesti:

Metódy fyzikálnej liečby

Do tejto skupiny patrí elektroliečba, magnetoterapia a liečebný ultrazvuk.

Metódy rehabilitačné

Do tejto skupiny patria reflexné masáže a individuálne cvičenia.

Akupunktúra a akupresúra

Akupunktúra a akupresúra nie sú nosnou súčasťou liečby, v mnohých prípadoch prinášajú veľmi pozitívne účinky.

Obstreky a blokády

Znecitlivujúca látka sa vpravuje do bolestivého miesta alebo k nervovým korienkom. Využitím blokád je možno výrazným spôsobom zmierniť utrpenie pacientov s nádorovými ochoreniami, u ktorých sú iné spôsoby liečby neúčinné.

Odporúčame