CIEVY

CIEVY

Cievy rozvádzajú u človeka krv alebo miazgu, podľa toho rozdeľujeme cievy na: krvné cievy a lymfatické cievy. V tomto článku budeme pojednávať o krvných cievach.

Načo cievy v našom tele slúžia?

Cievy slúžia na transport krvi v tele. Človek má uzatvorený krvný systém, tzn. krv prúdi iba v cievach a nevylieva sa do tela. Tepny vedú okysličenú krv zo srdca, okrem krvi, ktorá je vedená pľúcnou tepnou z pravej komory do pľúc. Žily vedú odkysličenú krv k srdcu, až na krv v pľúcnych žilách, ktorá je okysličená a prúdi do ľavej srdcovej predsiene.

V tele rozlišujeme dva krvné obehy, prepojené srdcom. Malý (pľúcny) krvný obeh, kde je odkysličená krv vedená pľúcnou tepnou z pravej komory srdca do pľúc, tam sa okysličí a pľúcnymi žilami sa vracia do ľavej srdcovej predsiene. A veľký krvný obeh, kde okysličená krv z ľavej predsiene putuje do ľavej komory srdca a odtiaľ aortou do ďalších tepien a k orgánom. Tam sa krv odkysličí a putuje žilami späť k srdcu. Žily stekajú do hornej a dolnej dutej žily, ktorá ústi do pravej srdcovej predsiene.

Krvné cievy sa delia na:

- Tepny (artérie)
- Žily (vény)
- Vlásočnice (kapiláry)

Cievy - tepny (artérie)

Tepny sú cievy, ktoré vedú krv smerom od srdca. Steny tepien sú veľmi pružné a pevné. Vnútri sú tepny vystlané jednovrstvovým epitelom - vrstva endotelových buniek. Okolo nich je potom kruhovite usporiadané hladké svalstvo. V svalovine je prítomné väzivo s elastickými vláknami. Povrch tepny je inervovaný. Postupným vetvením sa steny tepien zoslabujú, až sa konečne vetvia na vlásočnice.

Cievy - žily (vény)

Žily sú cievy, ktoré vedú krv smerom do srdca. Žily majú steny tvorené rovnakými vrstvami ako tepny avšak tenkými. Na stenách dolných končatín nájdeme chlopne, ktoré umožňujú jednosmerný prietok krvi smerom k srdcu. Pohybu krvi v žilách napomáhajú kontrakcie svalov, podtlak v hrudnej dutine pri vdychu a v žilách nad úrovňou srdca tiež gravitácia. Postupným vetvením žíl sa dostane opäť ku kapiláram.

Cievy - vlásočnice (kapiláry)

Kapiláry sú tenkostenné a jemné cievy, ktoré prepájajú artérie a žily. Majú priemer 5 a 20 ?m a sú dlhé asi 0,5 mm. Ich steny sú tvorené iba vrstvou endotelových buniek. Prestupujú neobyčajne husto väčšinou tkanív, chýbajú len v pokožke a pokožkových útvaroch (nechty, vlasy, chlpy, očná rohovka a chrupavky). Všetky funkcie krvi sa dejú v kapilárach. Ich tenkou stenou prestupuje kyslík a látky z krvi do tkanív; z tkanív do krvi potom oxid uhličitý a splodiny metabolizmu.

Cievy a zvlášť srdce je potrebné chrániť. Preto môžete v lekárňach zakúpiť doplnky stravy.

- Cardiosan - Fin Karditabs
- Coenzystar Q10
- Ginkgo Biloba
- Cievny elixír
- OK Omega plus atď.

Väčšina prípravkov na cievy podporuje čistenie ciev, zlepšuje stav ciev (pružnosť a pevnosť), pôsobí na srdce a krvný tlak.

Cievy a cigarety

Častejšie ochorenie ako je napr. rakovina pľúc sú choroby ciev.

Platí, že i jedna cigareta denne vedie k poškodeniu cievy a to predovšetkým tepny. Preto pasívni fajčiari trpia viac na ochorenia ciev ako na nádory.

Evidentné poškodenie cievy vyplýva z toho, že fajčiari majú
- často aktivované krvné doštičky - vyššiu možnosť vzniku trombu, ktorý môže upchať cievu
- zvýšenú hladinu fibrinogénu (potrebný pre zrážanie krvi) - opäť vyššia možnosť vzniku trombu, ktorý môže upchať cievy
- viac červených krviniek - je totiž otrávený oxidom uhoľnatým a týmto spôsobom sa situácia kompenzuje
- vyšší homocysteín - prekurzor nebezpečnej aterosklerózy - zvýšená hladina tukov

Čo môžeme urobiť pre svoje cievy

Znížiť príjem energie, znížiť spotrebu tukov, hlavne živočíšnych, zvýšiť konzumáciu ovocia, zeleniny, vlákniny a morských rýb. Takto radia odborníci. Ale priznajme si, koľko z nás sa týmto riadi?

Zatiaľ je ale málo známa rola niektorých vitamínov, ktoré môžu mať pri vzniku kardiovaskulárnych ochorení preventívne účinky. Sú to takzvané antioxidanty - vitamín C, vitamín E a betakarotén. Prispievajú k ochrane organizmu pred škodlivými účinkami voľných radikálov, ktoré sa na vzniku ochorení srdca a ciev podieľajú. Preventívne účinky má tiež kyselina listová, jeden z vitamínov skupiny B, ktorá sa zúčastňuje látkovej výmeny homocysteínu, čo je prekurzor pre vznik aterosklerózy.