ALERGIE

ALERGIA - ALERGIE

Ochranu pred vonkajšími a vnútornými vplyvmi zaisťuje náš imunitný systém. Pokiaľ imunitný systém nefunguje správne nastávajú komplikácie. Pri zníženej reakcii imunitného systému je váš organizmus náchylnejší k rôznym chorobám, ktoré sú spôsobené baktériami, vírusmi alebo plesňami. Naopak prehnaná reakcia imunitného systému spôsobuje, že váš organizmus vníma ako nebezpečné i úplne neškodné podnety a prichádzajú alergie (precitlivenosť). V Slovenskej republike trpí nejakou formou alergie vyše 1 milióna ľudí.

Čo je to alergia

AlergiaAlergia je scestná reakcia imunitného systému na alergén z vonkajšieho i vnútorného prostredia. Alergia je spôsobená nesprávnou aktiváciou protilátok zo skupiny imunoglobulínu E (IgE) vplyvom daného alergénu.

Alergia a dedičnosť

Alergia môže byť i vrodená, potom hovoríme o tzv. atopii. Atopia je dedične založený sklon k alergii, má preto zreteľný rodinný výskyt. Atopici majú vrodenú schopnosť tvoriť vo zvýšenom množstve protilátky v triede IgE. Medzi atopické ochorenia patrí: senná nádcha, atopický ekzém a astma.

Typické prejavy vrodenej alergie:

· atopický ekzém (atopická dermatitída)
· peľová alergia (alergická nádcha a alergický zápal spojiviek)
· alergická astma

Alergie a alergény

Alergénom môže byť akákoľvek látka bielkovinovej povahy vo vzduchu, vode i na zemi. Alergén vyvoláva alergickú reakciu. Rozdelenie alergénov sa líši.

Rozdelenie alergénov:

· Vonkajšie alergény (peľové zrná a spóry plesní)
· Vnútorné alergény (roztoče, domáce zvieratá, šváby a ďalšie)
· Ostatné alergény (alergény potravinové, liekové a hmyzí jed)

1. Vonkajšie alergény

V našej republike začína peľová sezóna väčšinou už počas skorej jari a trvá až do októbra. Spory plesní poletujú vzduchom rovnako ako peľové zrná. Vyskytujú sa v priebehu celého roku.

2. Vnútorné alergény

Roztoče sa živia zvieracím a ľudským kožným odpadom. Najviac ch nachádzame na lôžku, pretože je tam pre ne najpriaznivejšie prostredie.
Domáce zvieratá sú zdrojom veľmi agresívnych alergénov. Zvieracie alergény sú obsiahnuté v slinách, moči, krvnom sére, lupinách a kožných šupinách a v sekrétoch. Zvieracie alergény na rozdiel od roztočových môžu dlhú dobu zotrvávať vo vzduchu, pretože sú ľahké. U citlivých jedincov môže i takýto nepriamy kontakt s alergénom vyvolať alergickú reakciu.
U švábov sú alergizujúce ich exkrementy, ktoré sa podobne ako u roztočov usadzujú v prachu.

3. Ostatné alergény

Potravinová alergia je väčšinou reakcia na bielkovinové zložky potravín. Potravinová alergia je najčastejšie vyvolaná prítomnosťou bielkovín obsiahnutých v mlieku, sóji, múke alebo v orechoch. Liekové alergie môžu byť spôsobené predávkovaním alebo nežiaducimi vedľajšími účinkami. Alergickú reakciu môže vyvolať takmer každý liek. Najčastejšia je alergia na penicilín. Jed hmyzu obsahuje veľa látok. Najviac alergizujúce sú enzýmy.

Alergia a prejavy

Alergia má široké spektrum prejavov. Prejavy alergie môžu buď nadobúdať formy sotva poznateľné alebo môžu chorého výrazne obťažovať, až ohrouovať na živote. Záleží na tom, ako silne je alergia vyvinutá, akou cestou a v akom množstve do tela alergén vstúpi.

Alergia a jej najčastejšie prejavy:

Pri vdýchnutí:
· vodnatá nádcha
· kýchanie
· dušnosť
· kašeľ

Pri kontakte s kožou:
· ekzém
· vyrážka

Pri požití:
· opuch sliznice tráviaceho traktu
· možnosť opuchu koreňa jazyka
· nevoľnosť, zvracanie
· hnačka
· bolesti brucha
· vyrážka

Pri kontakte alergénu s okom:
· slzenie a štípanie
· zápal spojiviek

Pri bodnutí hmyzom sa dostáva alergén do krvného obehu:
· opuchy dýchacích ciest a brušných orgánov
· dušnosť
· bolesti brucha
· vyrážka
· anafylaktický šok, ktorý môže končiť i smrťou

Alergia

Mám alergiu?

Ako poznáte, že máte alergiu?

1. Trápi vás časté kýchanie?
2. Zdá sa vám, že niekedy strácate čuch?
3. Máte upchaný nos v jarnom a letnom období, bez toho, aby ste boli prechladnutí?
4. Tečie vám z nosu i keď nie ste prechladnutí?
5. Prepadne vás občas nevysvetliteľný kašeľ?
6. Budíte sa kvôli kašľu?
7. Máte pocit sťaženého dýchania?
8. Máte niekedy stav hvízdavého dýchania či pískania v hrudníku?
9. Svrbia vás niekedy oči?
10. Slzia vám oči?
11. Máte niekedy nevysvetliteľné svrbenie kože alebo koprivku?
12. Máte opuchnuté pery alebo jazyk?

Ak väčšina vašich odpovedí na týchto 12 otázok znela ÁNO, je veľká pravdepodobnosť, že máte alergiu.

Alergia a prevencia

AlergiaDôležitá je prevencia alergie! Najlepšou metódou prevencie vzniku alergickej reakcie je vyhýbanie sa alergénu, ktorý problémy spôsobuje. Pokiaľ nie je známy typ alergénu, ktorý alergickú reakciu spúšťa, platia všeobecné odporúčania týkajúce sa zdravého životného štýlu. Ďalšou možnosťou ako predísť alergickej reakcii v domácnostiach je možnosť využitia generátoru kyslíku, ktorý zvyšuje koncentráciu kyslíku vo vzduchu.

Alergia a liečba

Samotná liečba alergie je komplikovaná a prísne individuálna vzhľadom k rôznym funkciám, ktoré imunitný systém má. Výber správneho postupu náleží do rúk odborníka imunológa-alergológa a zahŕňa niekoľko skupín liekov:

· hyposenzibilizačná liečba spočíva v dlhodobom podávaní upraveného alergénu, na ktorý je organizmus precitlivený
· antihistaminiká (spôsobujú úľavu od svrbenia, šteklenia v nose a krku a kýchania)
· steroidné látky (vo forme inhalátorov, sprejov, kvapiek do nosa, očí a priedušiek)
· antiastmatiká (lieky podávané k úľave u astmatického záchvatu vo forme spreju)

Každý alergik, ktorý už raz zažil prudkú alergickú reakciu s celkovými príznakmi vie, čo to obnáša. Preto by spolu s kartičkou alergika mal byť vybavený balíčkom liekov s názvom protišokový balíček a nosiť ho všade so sebou a hlavne ho v prípade potreby vedieť použiť.