BOLESŤ HLAVY

BOLESŤ HLAVY

Snáď každého z nás v živote už postihla bolesť hlavy. Pre niekoho je bolesť hlavy jednorazová epizóda, ktorá prejde, skúsenosť, ktorá je nepríjemná, ale náš život neovplyvní. Bolesť hlavy ale tiež môže byť príznak začiatku nejakého ochorenia. Je preto dôležité odlíšiť bolesť hlavy, ktorá nepredstavuje pre nás riziko od bolesti, ktorá signalizuje nebezpečenstvo.

Bolesť hlavyBolesť hlavy spoločne s bolesťou chrbta patrí v našej republike k najčastejším neurologickým ochoreniam.

Faktory vyvolávajúce bolesť hlavy:

· stres
· hormóny
· nedostatok/nadbytok spánku
· hlad či dehydratácia
· výkyvy hladiny cukru
· zmeny počasia
· svetlo
· určité druhy potravín

Bolesť hlavy je symptóm, ktorý je potrebné liečiť. Bolesť hlavy môže mať rôzne príčiny. Podľa príčin delíme bolesť hlavy na:

· primárnu bolesť hlavy · sekundárnu bolesť hlavy

Primárna bolesť hlavy

Primárna bolesť hlavy je častejšia ako sekundárna bolesť hlavy a jej príčiny sa zatiaľ skúmajú. Na jej vzniku sa nepodieľajú žiadne ochorenia. Nie sú dostupné žiadne diagnostické testy, ktoré by preukázali primárnu bolesť hlavy. Primárnu bolesť hlavy delíme len podľa problémov pacienta (ako veľká je bolesť hlavy, kedy sa bolesť vyskytuje, čo bolesť hlavy vyvoláva, kedy sa prvýkrát objavila, intenzita a frekvencia atď.).

Medzi primárnu bolesť hlavy patrí: migréna, tenzná bolesť hlavy a cluster headache.

1. Migréna

Najznámejšia primárna bolesť hlavy, ktorou trpia prevažne ženy. Migréna je celoživotné, chronické a záchvatovité ochorenie.

Prejavy migrény:

Bolesť na jednej strane hlavy (obyčajne v okolí oka), niekedy s vizuálnymi poruchami. Bolesť je pulzujúca, často prechádza i na druhú polovicu hlavy. Záchvat bolesti hlavy pri migréne trvá obvykle 4 - 72 hodín, môže byť sprevádzaný zvracaním.

Záchvat migrény prebieha obvykle v štyroch fázach:

I. fáza - prodromálna: charakterizovaná únavou, podráždením, zmenou citlivosti

II. fáza - aura: predchádza vlastnej bolesti hlavy, charakterizovaná zrakovou poruchou (iskričky v zornom poli, kľukaté vlnovky, farebné kotúče, predmety rotujú a menia tvary); vzácnejšia forma migrény sa prejavuje poruchami hybnosti, chuti, závratmi a poruchou reči. U veľa migrenikov táto fáza chýba.

III. fáza - bolesť hlavy: väčšinou ide o bolesť hlavy so strednou alebo až veľkou intenzitou s pulzujúcim charakterom, bolesť je obvykle jednostranná, zvýšená citlivosť voči zvukom, svetlu a pachom.

IV. fáza - terminálna: ide o záverečnú fázu záchvatu migrény, kedy dochádza k vymiznutiu príznakov migrény a zotavovaniu pacienta. Migrenik býva unavený, ospalý, cíti bolesť vo svaloch, má obmedzenú chuť k jedlu, ale existujú i migrenici, ktorí majú euforické pocity.

2. Tenzná bolesť hlavy

Začína sa objavovať v období puberty s maximom početnosti okolo 30. a 40. roku života. Tenzná bolesť hlavy môže byť spôsobená prepracovaním alebo emocionálnym stresom. Pacienti si často sťažujú na pocity tlaku, zmeny citlivosti, nepríjemný pocit pri česaní, stuhnutosť šijových svalov. Bežná fyzická záťaž tenznú bolesť hlavy nezhoršuje.

Prejavy tenznej bolesti hlavy:

Tupá bolesť okolo hlavy zahŕňajúca temeno a krk, trvá 30 minút až 7 dní.

3. Cluster headache

Vzácny typ primárnej bolesti hlavy vyskytujúci sa prevažne u mužov stredného veku. Záchvat bolesti môže trvať až 3 hodiny a opakovať i niekoľkokrát denne. Typické pre tento druh bolesti je to, že záchvaty bývajú nakopené do niekoľkých týždňov v roku a v zvyšnom období je pacient úplne bez problémov.

Prejavy cluster headache:

Nakopenie záchvatov bolesti hlavy, väčšinou veľmi krutá či trhavá bolesť, intenzívna bolesť za jedným okom, spojená so slzením a začervenaním spojiviek.

Bolesť hlavy

Sekundárna bolesť hlavy

Sekundárne bolesti hlavy tvoria menšiu, ale niekedy o to závažnejšiu skupinu. Sekundárna bolesť hlavy je prejavom veľmi širokej a rôznorodej skupiny ochorení, ktorá buď priamo postihuje oblasť centrálneho nervového systému alebo je prejavom iného ochorenia. Existujú varujúce príznaky, ktoré by mal pacient rozpoznať. Pomocou špecifických vyšetrovacích metód (napr.: CT. NMR, EEG, RTG atd.) môže lekár zistiť príčinu tejto bolesti a včas tak začať liečbu.
U sekundárnej bolesti hlavy je potrebné riešiť príčinu vzniku a nie iba tlmiť bolesť hlavy.