SELF-MONITORING

ČO JE TO SELF-MONITORING?

V slovníku cudzích slov nájdeme pre self-monitoring nasledujúcu definíciu: self-monitoring je laické meranie a poznávanie stavu a činnosti nášho organizmu.
Náš organizmus je nesmierne zložitý systém a všetky deje v ňom prebiehajúce sú navzájom prepojené. Preto v extrémnych situáciách, kedy dôjde k zlyhaniu jedno orgánu je možné, aby ostatné orgány na krátku dobu zvýšili svoju výkonnosť a tak "nahradili" funkciu orgánu, ktorý zlyhal.

Self-monitoring je veľmi dôležitý, pretože môže odhaliť veľa ochorení už v počiatočnom štádiu. Dalo by sa povedať, že self-monitoring je domáca prevencia rady ochorení. Samozrejme, že ľudia nedokážu presne interpretovať získané výsledky tak ako lekári. V dnešnej dobe ide technika dopredu, rovnako tak i meracie prístroje, ktoré je možné prepojiť s domácim PC a všetky dáta stiahnuť a odoslať osobnému lekárovi na vyhodnotenie. Odpadajú tak často nepríjemné pravidelné návštevy u lekára.

V odbornej literatúre sa stretávame so self-monitoringom predovšetkým v spojitosti s meraním glykémie.

Čo všetko môžeme monitorovať?

V našom tele môžeme pravidelne samostatne monitorovať:

- Glykémiu (hladina glukózy v krvi)
- EKG
- Tlak arteriálnej krvi
- U žien onkologický karcinóm prsníku
- Ketolátky a cukor v moči
- Ketolátky v krvi
- Telesnú teplotu
- a ďalšie…

Meranie glykémieNajčastejšie sa meria hladina cukru (glukózy) v krvi pomocou glukomeru. Predovšetkým u diabetikov je potrebná pravidelná kontrola hladiny krvného cukru, aby bolo možné upraviť dávku inzulínu k jej optimalizácii. Sú potrebné najmenej tri merania denne - ráno nalačno, v čase obeda po hlavnom jedle a pred spaním.

Self-monitoring EKG pomocou domáceho EKG môže pacientovi i lekárovi poskytnúť dôležité informácie pre diagnostiku a liečbu chorôb srdca.

TlakomerKrvný tlak (TK) meriame pomocou tonometru (tlakomer). Hypertenzia (vysoký krvný tlak) patrí k najzávažnejším rizikovým faktorom ischemickej choroby srdca a cievnych mozgových príhod. Meranie TK je tak bežné a technicky jednoduché.

Na následky rakoviny prsníku v Českej republike zomrie 2000 žien ročne. Situácia sa navyše stále zhoršuje. Rakovine prsníku možno však predísť preventívnym samovyšetrením, ktoré včas odhalí chorobu. Manuál, ako správne vykonať vyšetrenie pŕs nájdete tu: http://www.porod.estranky.cz/archiv/uploaded/2.

Testovacie pasikyAk nemajú naše bunky glukózu alebo ju nemôžu úplne využívať pre svoj metabolizmus (u diabetikov), hľadajú iný zdroj energie. Takýmto náhradným zdrojom pre naše telo sú tuky. Spaľovaním tukov sa však v bunkách tvoria odpadové látky (ketolátky), ktoré sú vo väčšom množstve pre naše telo jedovaté. Najznámejšou ketolátkou je acetón. Ketolátky sa z buniek vyplavujú do krvi a odtiaľ prechádzajú do moču. V moči ich môžeme preukázať jednoduchým vyšetrením pomocou pásikov, napríklad pásiku Ketophan alebo Diaphan. Ak sú v moči ketolátky, zmení sa po uplynutí predpísanej doby (obvykle za 1 minútu) pôvodne biela farba plôšky na pásiku na naružovelú, sýto ružovú či fialovú (podľa toho, koľko ketolátok v moči je). Vyšetrovanie sa vykonáva najčastejšie každý deň ráno.

U diabetikov je prítomnosť ketolátek v moči vždy nepriaznivým signálom.
S ketolátkami vo svojom moči alebo vo svojom dychu sa môže stretnúť i človek bez diabetes. Môžu sa objaviť po dlhšej hladovke alebo pri redukčných diétach, kedy chýba prísun glukózy a začínajú sa spaľovať vlastné tuky (prítomnosť ketolátok u nediabetikov je dôkazom toho, že spaľuje tuky).

Cukor v moči sa za normálnych okolností nevyskytuje, preto je to jeden z prvých signálov diabetes. Sledovanie cukru v moči testovacími pásikmi je odporúčané diabetikom II. typu (na inzulíne nezávislých) a to väčšinou 2-3 hodiny po jedle (možno merať i nalačno spolu s ketolátkami). U diabetikov I. typu (na inzulíne závislých) vyšetrenie cukru v moči je už zatienené možnosťou self-monitoringu glukózy v krvi.

Testovanie sa vykonáva opäť pomocou testovacích pásikov (Diaphan), ktoré sa ponoria do vzorky moču na 1- 2 s a po1 minúte sa vyhodnotia.

Dnes je síce možné i meranie ketolátok v krvi pomocou testovacích pásikov, ale pre ekonomickú náročnosť nie sú bežne rozšírené medzi pacientmi. Preto sa dnes výrobcovia snažia skôr skvalitňovať testovacie močové pásiky.

Testovacie pasikyTelesná teplota je jedným z prvých príznakov mnohých chorôb. Jej presné meranie je preto úplne zásadné pre správnu diagnostiku a včasné začatie liečby. Za normálneho stavu naše telo udržiava teplotu okolo 36,4 °C. Telesná teplota sa rytmicky mení v priebehu celého dňa. Teplotu ľudského tela je možné merať na rôznych miestach. Výber konkrétneho miesta je ovplyvnený použitým teplomerom, vekom pacienta a pod. Zvýšenú telesnú teplotu nepovažujeme za chorobu, iba dokazuje to, že sa naše telo bráni proti chorobe a nemali by sme podávať lieky na zníženie teploty. Pokiaľ sa však jedná o dlhodobo zvýšenú teplotu, je to vec iná. Rada lekárov má na túto problematiku odlišné názory. Niekto tvrdí, že je to úplne normálne, niekto naopak nie.

Markéta Jurečková

Odporúčame

-->