ČLÁNKY O ZDRAVÍ - STAROSTLIVOSŤ O ZDRAVIE - ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Články o zdraví a zdravom životnom štýle

Alergia - Alergie

Ochranu pred vonkajšími a vnútornými vplyvmi zaisťuje náš imunitný systém. Pokiaľ imunitný systém nefunguje správne nastávajú komplikácie. Pri zníženej reakcii imunitného systému je váš organizmus náchylnejší k rôznym chorobám, ktoré sú spôsobené baktériami, vírusmi alebo plesňami. Naopak prehnaná reakcia imunitného systému spôsobuje, že váš organizmus vníma ako nebezpečné i úplne neškodné podnety a prichádzajú alergie (precitlivenosť). V Slovenskej republike trpí nejakou formou alergie vyše 1 milióna ľudí.

Alergia na psov

Alergia na psy je nepríjemný, ale v posledných rokoch dosť častý problém, ktorý znepríjemňuje život mnohým ľuďom v akomkoľvek veku. Pre nich sú špeciálne vyšľachtené plemená psov, ktoré nemajú srsť. To sú takzvaní "naháči". Táto špeciálna rasa bola vyšľachtená už v stredoveku.

Alkohol

Alkohol a jeho účinky na človeka sú už dostatočne známe. Alkohol pôsobí na centrálny nervový systém (mozog a miechu) a mozgové funkcie. Alkohol spôsobuje útlm týchto centier. Pri požití veľkého množstva alkoholu dochádza k útlmu centra pre dýchanie a krvný obeh. Alkohol vo vysokej koncentrácii tak môže spôsobiť až smrť človeka. Alkohol má vplyv tiež na našu psychiku.

Anatómia kĺbu

Kĺb je pohyblivé spojenie dvoch a viacerých kostí. Umožňuje nám pohyb určitej časti nášho tela do určitej miery. Ich spojenie môže byť pevné i pohyblivé, záleží na funkcii daného kĺbu. Príkladom pevného spojenia kĺbov je spojenie medzi rebrami a hrudnou kosťou; pohyblivé spojenie - v našom tele najväčší a najzložitejší - kolenný kĺb. Kĺb je tvorený kĺbovou hlavicou, ktorá zapadá do kĺbovej jamky uzatvorenej do kĺbového puzdra.

Artróza a artritída

Artróza a artritída sú úplne odlišné ochorenia postihujúce kĺby. Svojimi prejavmi sa ale výrazne prelínajú a v konečnom výsledku sa prejavujú rovnako. Na bolesť kĺbov si sťažuje väčšina pacientov, ktorí navštevujú ortopedické ambulancie. Bez odborného vyšetrenia však nemožno stanoviť presnú diagnózu.

Bankovanie

Bankovanie (vákuoterapia) je masážna a liečebná technika, pri ktorej dochádza k veľmi intenzívnemu prekrveniu masírovanej časti. Pôvod bankovania je pripisovaný starovekej Číne. Prostredníctvom baniek možno zmierniť či odstrániť celulitídu, bolesti chrbta a kĺbov, osvedčili sa i pri liečbe migrény, cukrovky, vysokého krvného tlaku, zažívacích problémoch, dny, problémoch so žlčníkom, bolesťou sprevádzajúcou menštruačný cyklus atď.

Bolesť

Vnímanie bolesti zaisťuje špecifický tzv. nocicepčný systém, ktorý vedie bolestivé vzruchy, vznikajúce v senzoroch bolesti (nociceptoroch, novšie nocisenzory) účinkom látok, ktoré sa uvoľňujú v tkanivách. Nociceptory sú voľné nervové zakončenia, ktoré vedú vzruchy do CNS (centrálny nervový systém), kde sa potom menia na bolesť.

Bodavá bolesť

Na zmiernenie bolesti možno využiť ako farmakologické prostriedky, teda lieky proti bolesti, tak i najrôznejšie nefarmakologické prístupy. V mnohých prípadoch je príčinou bolesti nadmerné svalové napätie. Stres vyvolávaný chronickou bolesťou vedie často k prepätiu svalstva, ale narušuje tiež prekrvovanie, čím dráždi nervy vodiace bolesť. Stála bolesť potom vedie k ďalšiemu napätiu a novej bolesti - vzniká klasický bludný kruh. Existuje však celá rada uvoľňovacích techník, ktoré nám pomáhajú. Patrí sem meditácia a joga, hypnóza, autogénny tréning, ale i napr. tanec, hudba, maľovanie a pod.

Bolesť hlavy

Snáď každého z nás v živote už postihla bolesť hlavy. Pre niekoho je bolesť hlavy jednorazová epizóda, ktorá prejde, skúsenosť, ktorá je nepríjemná, ale náš život neovplyvní. Bolesť hlavy ale tiež môže byť príznak začiatku nejakého ochorenia. Je preto dôležité odlíšiť bolesť hlavy, ktorá nepredstavuje pre nás riziko od bolesti, ktorá signalizuje nebezpečenstvo. Bolesť hlavy spoločne s bolesťou chrbta patrí v našej republike k najčastejším neurologickým ochoreniam.

Bolesť na hrudi

Bolesť na hrudi je príznak, s ktorým sa určite stretol každý z nás. Medzi nami sú i takí ľudia, ktorí self-monitoring berú príliš vážne a s každou bolesťou navštevujú ordináciu praktického lekára. Ale na druhej strane sú ľudia, ktorí bolesť na hrudi neberú na vedomie. Táto druhá skupina ľudí predstavuje horšie riziko ako hypochondri. Bolesť na hrudi má rozmanitú radu príčin, od málo závažných až po život ohrozujúcich. V tomto článku nepopisujeme zďaleka všetky príčiny bolesti na hrudi.

Bolesť chodidiel

Niekto si môže povedať, že nenápadné problémy ako je bolesť chodidiel sú záležitosťou krátkodobou a nejedná sa o nič vážnejšieho. Skutočnosť je však iná! I zdanlivo obyčajná bolesť chodidiel môže byť signálom pre dlhodobejšie problémy. Z posledného prieskumu vyplynulo, že viac ako 50 % opýtaných uviedlo, že ich bolesť chodidiel je natoľko silná, že ich obmedzuje pri bežných činnostiach.

Kŕče

Jednou z najčastejších príčin vzniku kŕčov je cievna nedostatočnosť. Kŕče sa objavujú hlavne pri tzv. kŕčových žilách - problémy nastupujú predovšetkým v teplom období, po dlhom státí či sedení, okrem kŕčov trpia ľudia postihnutí kŕčovými žilami na pocit ťažkých nôh.

Kŕče nôh

Ak hovoríme o kŕčoch nôh, často nás ihneď napadne kŕč lýtkového svalstva. Áno, sú to práve lýtka, ktoré sú najčastejšie postihnuté náhlymi kŕčmi. Práve lýtkový sval totiž nesie celý deň váhu nášho tela a to ho značne vyčerpáva. Poďme sa pozrieť ako môžeme bojovať proti kŕčom v nohách a ako vznikajú.

Krvný tlak

Krvný tlak je tlak, ktorým pôsobí pretekajúca krv na cievnu stenu. Naše srdce zaisťuje tlakový gradient, ktorý je potrebný na udržanie toku krvi v cievach. Krvný tlak možno charakterizovať 2 základnými hodnotami: systolický krvný tlak a diastolický krvný tlak. Krvný tlak nemá presne dané hodnoty.

Matka a dieťa

Vzťah matka-dieťa vzniká už v priebehu tehotenstva, avšak tesnejšia väzba vzniká až po pôrode. Každá budúca matka, v neskoršej fáze tehotenstva, vám potvrdí, že keď prvýkrát počula tlkot srdca svojho očakávaného dieťaťa alebo ucítila jeho prvé pohyby, si tento moment zapísala do svojej pamäti. I tieto maličkosti prehlbujú vzťah matka-dieťa.

Spanie a poruchy spánku

Spanie je rovnako dôležité ako je príjem potravy. Spánok je relaxačná fáza nášho tela, pri ktorej dochádza k útlmu značnej časti pochodov v tele. Počas spania dochádza k útlmu zmyslov, naše dýchanie sa prehlbuje a spomaľuje, znižuje sa tepová frekvencia, krvný tlak i telesná teplota. Dĺžka spania je individuálna, obvykle 7 - 8 hodín u dospelého jedinca, u detí je normálne, že spia 16 -19 hodín denne. Platí, že čím sme starší, tým menej spánku potrebujeme, spánok je kratší, ľahší, nepravidelnejší a častejšie a na dlhšiu dobu sa v noci prebúdzame.

Zmena životného štýlu

Žijeme v dobe, kedy sa všade okolo nás hovorí o zdravom životnom štýle, zdravej strave a dostatku pohybu. V médiách sme zavalení rôznymi reklamami na zaručené diéty, koktejly, super stroje na cvičenie, na ktorých stopercentne schudnete počas niekoľkých dní, ďalej rôzne chudnúce náplasti alebo masážne pásy, ktoré si pripnete a i keď ležíte, tak chudnete.

Zdravie a nadváha

Nadváha - obezita je nadmerné ukladanie telesného tuku v organizme, obvykle spojené so vzostupom hmotnosti. Ideálna hmotnosť je tá, ktorá je vzhľadom ku stavbe kostry a svaloviny a k charakteru povolania najvhodnejšia pre jedincov určitého veku a pohlavia. Nadváha a predovšetkým jej ťažšia forma obezita poškodzuje zdravie. Jej najčastejšou príčinou je narušená rovnováha medzi príjmom a výdajom energie.

Cukrovka a jej meranie - glukomery

Ochorenie Diabetes mellitus alebo ľudovo cukrovka je ochorenie, ktoré v súčasnosti postihuje viac ako 700 000 (7%) slovenských obyvateľov a každý rok sa toto číslo približne o 20 000 zväčšuje. Vyskytuje sa v každom veku, ale najčastejšie v dospelosti. Cukrovka je porucha metabolizmu cukrov, tukov a bielkovín. Ovplyvňuje celkovú premenu látok v ľudskom tele. Vzniká ako následok absolútneho alebo relatívneho nedostatku inzulínu a prejavuje sa zvýšenou hladinou nemetabolizovaného cukru (glukózy) v krvi - tzv. hyperglykémiou.

Zmeny pokožky a jej obnova

Naša koža sa s pribúdajúcim vekom mení, ale nielen vekom je naša koža poznamenaná. Tiež to, ako sa o svoju pokožku sami staráte je veľmi dôležité. Na kožu pôsobí veľa faktorov ako je napríklad náš zdravotný stav, životný štýl, pitný režim a doterajšia starostlivosť.

Využitie fotónovej terapie v kosmetike

Photon Beauty je prístroj, ktorý ožaruje pokožku prirodzeným svetlom a tým ju lieči. Vďaka tejto vlastnosti svetla je teda možné využívať pri ošetrovaní kože procesy, ktoré bežne prebiehajú v ľudskom tele a sami sa starajú o zmiernenie dopadov starnutia kože a zefektívňujú účinky kozmetických prípravkov starostlivosti o pleť. Vyberte si infračervené, modré alebo zelené svetlo, alebo všetky tri!

Rozdelenie a účinky drog

Testy na drogy

Žijeme v dobe, ktorá so sebou neustále prináša nové a revolučné objavy prakticky vo všetkých smeroch ľudskej činnosti, rovnako tak však so sebou prináša tiež veľa problémov, ktoré nemožno prehliadať a je potrebné ich riešiť. A práve problematika drog je jedným z najväčších problémov súčasnej spoločnosti. Väčšina z nás si určite povie, že tento problém sa ho netýka, ale bohužiaľ je to často mylná predstava a každý by sa mal zamyslieť, či neexistuje nejaká možnosť, že niekto v jeho okolí alebo dokonca on sám nemá problémy s drogami.

Tradičná čínska medicína

Tradiční čínska medicína je z veľkej časti založená na filozofickom poňatí, ktoré pokladá ľudské telo za malý svet so súborom kompletných, dômyselných a vzájomne prepojených systémov. Tento systém obvykle pracuje v rovnováhe k zachovaniu zdravia prospešných funkcií ľudského tela. Rovnováha dvoch energií tzv. "yin" a "yang" je brána k Qi, čo je označenie pre životnú silu alebo tiež duchovnú energiu.

Akupresúra

Akupresúra predstavuje úplne iný prístup k problematike odstraňovania porúch pohybového aparátu. V podstate sa jedná o prístup a uvoľnenie nahromadenej a zablokovanej energie v určitých miestach na ľudskom tele. Keď príde k zablokovaniu alebo upchaniu akupresúrnych bodov, môžete pociťovať bolesť alebo nepohodlie na fyzickej úrovni.

Akupunktúra

Akupunktúra je liečebná empirická metóda stará tisíce rokov pochádzajúca z Číny, ktorej princíp spočíva v napichovaní ihiel do tzv. akupunktúrnych bodov na ľudskom tele. Akupunktúra vyvoláva nabodávaním ihiel do kože obrannú reakciu tela, ktorá môže prispieť k vyliečeniu pacienta. Akupunktúra sa snaží predchádzať nerovnováhe v toku tejto hypotetickej energie a odstraňovať ju.

Náhle úmrtie novorodencov

Každá mamička sa snaží, aby svoje dieťatko ochránila pred všetkým, čo by pre neho znamenalo akékoľvek nebezpečenstvo. Napriek tomu bohužiaľ snaha niekedy nestačí. Syndróm náhleho úmrtia novorodencov je nočnou morou snáď všetkých rodičov. SIDS nemá žiadnu zjavnú príčinu. Rodičia spravidla uložia zdravé dieťa do postieľky a neskôr zistia, že je mŕtve. Dieťa v takomto prípade zomrie potichu, bez akýchkoľvek známok.

Antidekubitné matrace

Antidekubitná matrac s premenlivým tlakom vzduchu SB-100 je ideálna ochrana pred preležaninami. Dekubitná vzduchová matrac sa skladá súčasne zo vzduchovej pumpy a samotnej matrace zo zdravotne nezávadného PVC polstrovania. Vzduchová pumpa umožňuje meniť tlak vzduchu v matraci, čo funguje ako ideálna prevencia pred preležaninami a zabraňuje teda vzniku toľko problematických dekubitov. Ovládanie vzduchovej pumpy je veľmi jednoduché a preto je používanie tejto matrace určené skutočne pre každého.

Prevencia a liečba preležanín

Vzniku dekubitov možno účinne predchádzať polohovaním pacienta alebo použitím pasívnych a aktívnych antidekubitných matracov. Pasívne antidekubitné penové matrace sú špeciálne vytvarované, preto je váha pacienta lepšie rozložená na väčšiu plochu. Sú však menej účinné. Aktívne antidekubitné matrace sa skladajú z jednej či viac vzduchových komôr. Dochádza tak k prenášaniu váhy tela pacienta na podložku a tým k striedavému odľahčovaniu a zaťažovaniu tkanív, ktoré sa tak lepšie prekrvujú

Germániové masážne valčeky

Germániový masážny valček je nový a moderný masážny valček, ktorý vám pomocou veľmi čistého germánia a silica gélu môže dopriať príjemnú, intímnu a skrášľujúcu masáž vašej tváre, kdekoľvek a kedykoľvek budete chcieť. Chcete vedieť ako môže anorganické germánium tak úžasne pomôcť vášmu telu? Anorganické germánium je polovodič, ktorý sa vo svojej minerálnej podobe vyskytuje v zemskej kôre.

Preležaniny - dekubity

Preležaniny (dekubity) zostávajú cez všetok pokrok v medicíne stále vážnym problémom. Spôsobujú utrpenie pacientom a dokonca ohrozujú ich životy. Pre sestry znamená pacient trpiaci preležaninami oveľa väčšie pracovné zaťaženie a zvýšenú fyzickú námahu. Boj s dekubitmi sa stal preto pre zdravotníkov jednou z priorít. Veď výskyt dekubitov patrí k desiatim významným kritériám, podľa ktorých sa v nemocniciach hodnotí kvalita ošetrovateľskej starostlivosti.

Lymfodrenážna masáž

Použitím lymfodrenážnej masáže môžeme posilniť celkový imunitný systém a pozitívne ovplyvňovať vývoj zdravotných problémov, ktorým by klasické druhy masáží uškodili. Najviac prospešná je lymfodrenážna masáž po operáciách nôh, kedy dochádza k odľahčeniu ich preťaženia. Obnovuje a posilňuje sa tak lymfatický systém a prekrvenie pokožky bez ohrozenia kŕčových žíl. Tento typ masáže tvorí základ pre ošetrenie pokožky a celulitídy, je vhodná ako prostriedok pre zlepšenie imunity, prevencia proti vráskam a detoxikácie organizmu.

AKTUALITY