DIGITÁLNE ALKOHOLTESTERY

PONUKA DIGITÁLNYCH ALKOHOLTESTEROV

V súčasnej dobe sa na slovenskom trhu vyskytuje veľké množstvo najrôznejších prístrojov najrôznejších značiek ponúkajúcich meranie alkoholu. Veľkou ponukou disponuje i predajca ElektroČoLetí. K tomu, aby ste sa v jeho ponuke, ktorá svojimi ponúkanými modelmi pokrýva všetky kategórie vyrábaných testerov, by mal poslúžiť nasledujúci porovnávací článok.

Porovnanie ponúkaných produktov podľa účelu a oblasti použitia

U všetkých ponúkaných prístrojov nájdeme rovnakú základnú funkciu - zisťovanie alkoholu. Výrazne sa však odlišujú hlavne v oblasti, pre ktorú je daný prístroj určený (súkromné meranie, profesionálne meranie) a použité technológie merania.

Alkoholtester JETT1

Alkoholtester JETT1

Základný model z produktovej rady alkoholtesterov výrobcu JETT. Svojou technickou výbavou však patrí do kategórie profesionálnych testerov. Je vybavený integrovaným plynovým senzorom ADVANCED SEMI-CONDUCTOR, ktorý je veľmi citlivý na molekuly alkoholu a dokáže tak merať i veľmi nízke koncentrácie alkoholu v organizme.

Meria hladinu alkoholu v krvi od 0,2‰ až do 1,5‰ a to i vo vyšších hodnotách s presnosťou ± 0,2‰.
Tento alkoholtester by mal byť používaný iba ako základná informatívna pomôcka, pretože sa jedná iba o nestanovené meradlo.

Alkoholtester JETT2

Alkoholtester JETT2

Aj JETT2 patrí do kategórie digitálnych profesionálnych dychových analyzátorov alkoholu. Jedná sa o presný identifikačný prístroj, ktorý používa pokročilý integrovaný plynový senzor citlivý na molekuly alkoholu a vďaka ktorému dokáže namerať i nepatrné množstvo jeho koncentrácie v organizme. Prístroj je schopný sám indikovať, či bol vdýchnutý dostatočný objem vzduchu pre meranie. Pri každom zapnutí vykonáva automatické čistenie vdychovacieho otvoru.

Rozsah merania tohto prístroja je 0,0 až 4,0 promile.
Napriek tomu, že svojou konštrukciou a technickým vybavením patrí do kategórie profesionálnych prístrojov, je určený výhradne pre orientačné meranie (domáci monitoring) obsahu alkoholu v krvi a nemožno sa teda na tieto výsledky meraní právne odvolávať!

Alkoholtester JETT4

Alkoholtester JETT4

Moderný elektronický prístroj pre orientačné stanovenie obsahu alkoholu v krvi na základe dychovej skúšky, ktorý nájde uplatnenie hlavne pri kontrole schopnosti (vlastnej či iných osôb) k riadeniu motorového vozidla, dodržiavaniu pracovnej kázne a pod. Ide o mikroelektronický analyzátor, skonštruovaný na určenie prítomnosti alkoholu v dychu testovanej osoby. Využíva modernú metódu zisťovania alkoholu v dychu s využitím elektroniky a vyznačuje sa nielen vynikajúcimi funkčnými vlastnosťami, ale i ekonomikou prevádzky. Na svoju činnosť totiž nevyžaduje žiadne jednorazové náplne a pod. a meria teda prakticky zadarmo.

Meria hladinu alkoholu v krvi od 0,2‰ až do 1,5‰ a to i vo vyšších hodnotách s presnosťou ± 0,2‰.
Tento alkoholtester by mal byť používaný iba ako informatívna pomôcka, pretože sa jedná iba o nestanovené meradlo.

Alkoholtester JETT5

Alkoholtester JETT5

Jedná sa o takmer identický prístroj ako predchádzajúci JETT-2. Používa rovnaký integrovaný plynový senzor ADVANCED SEMI-CONDUCTOR. Oproti predchádzajúcemu prístroju však ponúka kvalitnejšie a pohodlnejšie meranie vďaka dostatočne veľkému náustku a tiež oveľa kratšiu dobu reakcie.

Rozsah merania tohto prístroja je 0,0 až 4,0 promile.
Napriek tomu, že svojou konštrukciou a technickým vybavením patrí do kategórie profesionálnych prístrojov, je určený výhradne pre orientačné meranie (domáci monitoring) obsahu alkoholu v krvi a nemožno sa teda na tieto výsledky meraní právne odvolávať!

Alkoholtester JETT6 Prestige

Alkoholtester JETT6 Prestige

Ďalší tester z produktovej rady JETT ide opäť o krok ďalej ako predchádzajúce prístroje JETT-2 a JETT-5. I tento svojou výbavou technickým riešením patrí do kategórie profesionálnych alkohol-testerov. Má vstavaný plynový senzor ADVANCED SEMI-CONDUCTOR s veľmi krátkou dobou reakcie. Oproti predchádzajúcim prístrojom ponúka dva režimy merania: rýchly bez náustku, pre okamžité orientačné určenie a presné meranie s použitím náustku. Pri tomto modely možno veľmi jednoducho vymieňať snímač alkoholu v krvi, čo v podstate umožňuje nepretržité používanie prístroja bez potreby čakania na prekalibrovanie senzoru.

Ak použijete snímač na viac ako 500 meraní a je potrebné tento snímač poslať na kalibráciu, môžete jednoducho vložiť snímač druhý a pokračovať v meraní. Keď sa vám vráti prvý snímač z kalibrácie, uložíte si ho a po 500 merania druhým snímačom pošlete na kalibráciu snímač druhý a späť vložíte prvý. Preto sa veľmi vyplatí si k alkoholtesteru JETT6 Prestige dokúpiť snímač druhý a môžete nepretržite merať alkohol bez potreby čakať kým sa vráti snímač z kalibrácie.

Napriek tomu, že svojou konštrukciou a technickým vybavením patrí do kategórie profesionálnych prístrojov, je určený výhradne pre orientačné meranie (domáci monitoring) obsahu alkoholu v krvi a nemožno sa teda na tieto výsledky meraní právne odvolávať!

Vreckový alkoholtester IC818

Alkoholtester IC818

IC-818 slúži pre orientačné meranie hladiny zvyškového alkoholu v krvi. Vo veľmi malom puzdre ponúka meranie alkoholu v krvi na troch úrovniach - nulová prítomnosť alkoholu, koncentrácia do 0,02 % a koncentrácia do 0,05%. Tento ľahký mini-tester je klinicky testovaný v spolupráci s Ústavom súdneho lekárstva v Brne. Presnosť meraní tohto prístroja je +/- 10%.

Alkoholtester IC-818 slúži navyše ako vrecková baterka vybavená karabínou, ktorú máte vždy pri sebe. Pomôže vám tak i pri hľadaní drobností v miestach bez osvetlenia.

Vreckový alkoholtester s hodinami GH2120

Alkoholtester s hodinami GH2120

GH2120 je veľmi ľahký a prenosný tester vybavený bežným plynovým senzorom. I tento model je vzhľadom k svojmu nízkemu meraciemu rozsahu určený skôr na kontrolu prítomnosti zvyškového alkoholu. Koncentráciu alkoholu meria v 3 krokoch. Prístroj má vstavané i hodiny, ktoré užitočne dopĺňajú informáciu o nameranej prítomnosti alkoholu - vďaka priloženej tabuľke odbúravania alkoholu z tela, si môžete stopnúť čas, potrebný pre dostatočné odbúranie alkoholu v krvi. Jednoducho si tak môžete odsledovať, kedy po požití alkoholu môžete opäť bezpečne napr. riadiť vozidlo. Rozsah merania tohto testeru je od 0,02 % do 0,05%.

Praktická je i vstavaná baterka, ktorá len podčiarkuje použitie ako vreckový prístroj. Porovnanie ďalších užitočných funkcií, vlastností a vybavenia.

Vo chvíli, kedy máte vedľa seba na stole dva prístroje podobne funkčné, prichádzajú na radu práve tie "druhoradé" atribúty jednotlivých prístrojov - zaujímavé funkcie nadštandard, technické prevedenie, vzhľad, vybavenie a samozrejme i cena. Poďme teda urobiť ešte porovnanie modelov ponúkaných predajcom ElektroČoLetí z tohto hľadiska.

Alkoholtester JETT1

Alkohol-tester JETT1

Prístroj veľmi módneho dizajnu s výrazným farebným displejom, ktorý veľmi prehľadne zobrazí namerané výsledky a oznámi, čo nameraná výška znamená (napr. zákaz riadenia vozidla). Prístroj sám detekuje a upozorní pri nedostatočnom vdýchnutom objeme vzduchu. Má tiež vstavaný veľmi užitočný a dôkazný záznamník zvuku. Kalibrácia tohto modelu sa odporúča pri bežnom používaní po 3 až 6 mesiacoch, prípadne po cca 500 meraniach. Životnosť senzoru je okolo 3000 meraní. Možno ho vymeniť. Výsledok meraní je vždy zobrazený 5 sekúnd po zanalyzovaní a nové meranie možno vykonávať po "prepláchnutí" senzoru, ktoré trvá 30 sekúnd. Tester je napájaný 3 ks AAA alkalických batérií.
Cena prístroja je viac ako priaznivá - 1031,- Sk vrátane DPH.

Alkoholtester JETT2

Alkohol-tester JETT2

Prístroj veľmi strohého, ale za to funkčného dizajnu vybavený veľkým monochromatickým numerickým displejom. I tento model dokáže detekovať nedostatočný objem vdýchnutého vzduchu. Z dôvodu úspory batérií (napájanie 2 ks AA batériami) sa tester po každom meraní automaticky vypne. Prístroj možno kalibrovať pre stále presné meranie - kalibrácia sa odporúča pri bežnom používaní po 3 až 6 mesiacoch, prípadne po cca 500 meraniach. Životnosť senzoru je okolo 3000 meraní. Možno ho vymeniť.

Cena prístroja zodpovedá jeho funkčnosti i technickému prevedeniu a je úplne zodpovedajúca vo veľmi dobrom pomere cena / výkon - 1190,- Sk vrátane DPH.

Alkoholtester JETT4

Alkohol-tester JETT2

Na prvý pohľad veľmi štýlovo spracovaný tester. Upúta svojim netradičným technickým prevedením, kedy sa dýchací trubička objaví po odsunutí horného dielu prístroja. Neprehliadnuteľný je i veľký grafický LCD displej s oranžovým podsvietením. I samotné ovládanie prístroja je pojaté veľmi moderne - do kruhu umiestnené ovládacie tlačidlá v kovovo-striebornej farbe. V kombinácii striebornej a čiernej farby a malých rozmerov tak tester pripomína skôr mobilný telefón.

Samozrejmosťou prístroja je indikácia nedostatočného vdýchnutého objemu vzduchu, výsledky meraní sú zobrazené s vysvetlením na displeji do 5 sekúnd od vdýchnutia. Prístroj možno kalibrovať pre správne meranie - kalibrácia je odporučená po 3 až 6 mesiacoch alebo po 500 meraniach, pričom snímač možno použiť na 3000 meraní. Prístroj má vstavané hodiny a indikátor slabých batérií. Cena 2069,- Sk vrátane DPH už jasne dokresľuje, že sa jedná už o prístroj strednej triedy.
Vzhľadom k modernému technickému prevedeniu a kvalitnej funkčnej výbave sa jedná o zodpovedajúcu cenu.

Alkoholtester JETT5

Alkohol-tester JETT5

Tester, ktorý je viac ako na dizajn zameraný na funkčnosť. Rozhodne už patrí do strednej triedy testerov ponúkaných na trhu. Vyniká predovšetkým kvalitným senzorom. Namerané výsledky sú zobrazované na červeno-čiernom numerickom displeji. Kalibrovanie toho prístroja sa odporúča pri bežnom používaní po 3 až 6 mesiacoch, prípadne po cca 500 meraniach. Životnosť senzoru je okolo 3000 meraní. Možno ho vymeniť. Oproti ostatným porovnávaným prístrojom vyniká tento krátkou dobou vdychu, ktorá je potrebná pre meranie - 3 sekundy. Samozrejmosťou je kontrola dostatočného objemu vdýchnutého vzduchu. Výsledok meraní je zobrazený po 15 sekundách. Napájanie je zaistené 2 ks 1,5V batérií AA.

Cena tohto prístroja je 2390,- Sk vrátane DPH, za ňu dostanete prístroj, ktorý je vysoko funkčný a kvalitný.

Alkoholtester JETT6 Prestige

Alkohol-tester JETT6 Prestige

Ďalší z profesionálnych prístrojov s módnym zaobleným dizajnom, ktorý presne sadne do ruky a meranie sa tak stane veľmi pohodlné. Jeho ovládanie je riešené jediným ovládacím tlačidlom na prednej časti prístroja. I tomuto modelu postačia iba 3 vdychovania pre kvalitnú analýzu. Výsledky meraní sú zobrazené po 15 sekundách od ukončenia vdychovania. Tento model umožňuje dva režimy meraní: rýchly bez náustku, pre okamžité orientačné určenie a potom až presné meranie. Pri tomto modely možno veľmi jednoducho vymieňať snímač alkoholu v krvi, čo v podstate umožňuje nepretržité používanie prístroja bez potreby čakania na prekalibrovanie senzoru.

Kalibrácia sa u tohto prístroje odporúča pri bežnom používaní po 3 až 6 mesiacoch, prípadne po cca 500 meraniach. Životnosť senzoru je okolo 3000 meraní. Možno ho vymeniť. Napájanie je zaistené 2 ks 1,5V batérií typu AA. Životnosť batérií vydrží pre cca 200 meraní.
Za cenu 2639,- Sk vrátane DPH dostávate neobyčajný prístroj s praktickým dizajnom a kvalitným senzorom.

Vreckový alkoholtester IC818

Alkohol-tester IC818

Na prvý pohľad pripomína tento tester kľúčenku do tašky. Váha 45 gramov a veľkosť sú tiež jeho hlavnou devízou. S displejom alebo mnohými dômyselnými funkciami u tohto modelu nepočítajte. Na orientačné osobné meranie je však viac ako dostačujúci. Tester disponuje karabínou pre prichytenie ku kľúčenke či opasku a svietivou diódou pre príležitostné svietenie. Je napájaný 2 ks batérií typu AAA.

Veľkým kladom je tiež jeho cena - 370,- Sk vrátane DPH.

Vreckový alkoholtester s hodinami GH2120

Alkohol-tester GH2120

Druhý z rady testerov veľkosti kľúčenky. Na tomto už nájdete displej - slúži však iba na zobrazenie času. Na zobrazenie výsledkov mrení sú určené farebné diódy. Okrem funkcie času má tester i funkciu stopiek a časového odpočtu a svetlo. Balenie obsahuje krúžok na kľúče, ktorým možno prístroj prichytiť k zväzku kľúčov a mať ho tak neustále pri sebe. Ani u tohto modelu nemožno očakávať žiadne špeciálne funkcie, veľmi rýchlo však dokáže to hlavné - zmerať koncentráciu alkoholu v krvi. Napájanie je zaistené 2 ks batérií typu 1,5V AAA/UM4.

I u tohto modelu je veľmi sympatickou zložkou cena -investícia 425,- Sk vrátane DPH do tohto prístroja je určite veľmi rozumným rozhodnutím pre každého, kto si chce pred jazdou či prácou overiť ako na tom s alkoholom v krvi skutočne je.

Kompletný prehľad všetkých porovnávaných alkoholtesterov

Názov Stanovené meradlo Typ senzoru Rozsah merania Funkcie a príslušenstvo Cena (vr. DPH)
JETT1 nie plynový (ADVANCED SEMI-CONDUCTOR) od 0,2‰ až 1,5‰ farebný displej s vysvetlivkami, záznamník zvuku, kontrola dostatočného vdychu, preplachovanie senzoru,napájanie 3 ks AAA alkalických batérií 1031 Sk
JETT2 nie plynový (ADVANCED SEMI-CONDUCTOR) od 0,0‰ až 4,0‰ monochrom. displej, automatické vypnutie, kontrola dostatočného vdychu, preplachovanie senzoru, napájanie 2 ks AA 1190 Sk
JETT4 nie mikroelektronický od 0,2‰ až 1,5‰ moderný vzhľad, grafický displej, kruhové ovl. tlačidlo, kontrola dostatočného vdychu, preplachovanie senzoru 2069 Sk
JETT5 nie plynový (ADVANCED SEMI-CONDUCTOR) od 0,0‰ až 4,0‰ numerický displej, kvalitný senzor, krátka doba vdychu, kontrola dostatočného vdychu, preplachovanie senzoru, napájanie 2 ks AA batérií 2390 Sk
JETT6 Prestige nie od 0,0‰ až 4,0‰ plynový (ADVANCED SEMI-CONDUCTOR) zaoblený dizajn, ovládanie 1 tlač., krátka doba vdychu, rýchla reakcia, meranie s / bez náustku, kontrola dostatočného vdychu, preplachovanie senzoru, napájanie 2 ks AA batérií, možnosť výmeny senzoru 2639 Sk
Vreckový tester IC818 nie plynový od 0,2 ‰ až 0,5‰ nízka hmotnosť, svetlo, karabína na uchytenie, napájanie 2 ks AAA batérií 370 Sk
Vreckový tester GH2120 nie plynový od 0,2 ‰ až 0,5‰ čas, odpočítavanie a stopky, displej na zobrazenie času, zobrazenie merania pomocou diód, svetlo, krúžok na uchytenie na kľúče, napájanie 3 ks AAA/UM4 batérií 425 Sk